!
Петък, 17 Май 2024
05
дек
1
 

Проф. Христова: Голяма част от респираторните заболявания са недиагностицирани COVID случаи

Вторник, 05 Декември 2023 | 12:46:57
1

„Нов вирус няма, повишават се случаите на респираторни заболявания, но това не е нещо необичайно, вече сме декември“. Това каза пред БНТ проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ. Тя бе категорична, че няма причина за притеснение, а единственот

„Нов вирус няма, повишават се случаите на респираторни заболявания, но това не е нещо необичайно, вече сме декември“. Това каза пред БНТ проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ. Тя бе категорична, че няма причина за притеснение, а единственото, което е важно да се препоръча по отношение на всички инфекции, е спазването на предпазни мерки и добра хигиена.

„От месец и половина имаме намаляване на COVID случаите, и те са вече наполовина отколкото бяха преди месеци и половина, когато започна тази тенденция. Вярно е, че последните седмици имаме едно относително задържане на едни нива, вирусът не иска да спада повече“, обясни проф. Христова.

Тя обърна внимание на факта, че в развитите европейски страни от Северна и Централна Европа има по-високи нива на имунизация и там хората по-навреме се обръщат към лекар за диагностично уточняване, докато при нас това не е така.

„Всъщност голяма част от острите респираторни заболявания са COVID случаи, които не са диагностицирани. На фона на тази вълна имаме реципрочно увеличаване – с около 50% на острите респираторни заболявания за последните 4-5 седмици. Така че на първо място е недиагностицираният коронавирус, на второ – респираторно-синциатиалния вирус, който е с широко разпространение и е с относително тежко протичане, особено при деца. При тях той причинява тежки бронхиолити, Имаме още аденовируси, риновируси, и разбира се, грипните вируси, които доказахме преди 2-3 седмици. Циркулацията им се засилва и това е така, защото вече сме декември“, описа актуалната картина у нас проф. Христова.

„Избледня имунитетът ни срещу тези вируси по време на пандемията, в недалечно бъдеще ще се стигне дотам, че част от тези вируси ще протичат по-тежко, отколкото COVID, точно защото имунитетът ни срещу тях е спаднал. В същото време всички имаме напрегнат имунитет срещу коронавируса, постигнат с ваксинация, с преболедуване“, отбеляза тя. 

По думите й, огромен процент от хората са прекарали COVID безсимптомно и продължават да го прекарват, което поддържа напрегнат имунитета си.

„Грипът се завърна след две нулеви години и много хора споделят, че го прекарват по-тежко отколкото COVID, при другите вируси е въпрос и на лично предразположение. При COVID рисковата група са по-възрастните хора, те го прекарват и по-тежко. При грип и респираторно-синцитиален вирус рисковите групи са предимно децата, при децата до 1-годишна възраст протича много тежко, защото не са се срещали с него, грипът също протича по-тежко при децата до 5-годишна възраст“, каза специалистката.

Проф. Христова бе категорична, че националната програма за ваксинопрофилактика на грип при възрастни хора е изиграла своята положителна роля и е постигнала целите си, а всички останали национални програми като тази срещу хепатит също се изпълняват успешно и имат голямо значение за опазването на общественото здраве. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
n7DP

Експерт 05.12.2023 14:52:24

И тази при казва като Кунчев едно към гьотере.


Всичко за коронавируса
Още новини
Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване
17.05.2024 17:22:22

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване

Между 34% и 36% от румънските лекари имат прегаряне, а 58% от младите медици на възраст под 35 г. ...

Ежегодният футболен турнир за лекари ще се проведе в неделя
17.05.2024 16:51:01

Ежегодният футболен турнир за лекари ще се проведе в неделя

Българският лекарски съюз съвместно с УМБАЛ „Св. Анна” – София организират за п ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...