!
Петък, 03 Май 2024
22
апр
3
 

Проф. Христова: Очевидно има скрита заболеваемост от коклюш

Ако майките на починалите деца в Кюстендил бяха имунизирани през бременността, това нямаше да се случи, категорична е тя

Понеделник, 22 Април 2024 | 10:11:41
3

Смъртността от коклюш достига 2-4% и не е случайно, че ваксината е включена в задължителния имунизационен календар. Това каза пред bTV проф. Ива Христова, директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). От думите ѝ стана

Смъртността от коклюш достига 2-4% и не е случайно, че ваксината е включена в задължителния имунизационен календар. Това каза пред bTV проф. Ива Христова, директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

От думите ѝ стана ясно още, че в страната вече има над 280 случая на инфекцията, но те вероятно ще нарастват лавинообразно. Проф. Христова изрази мнение, че вероятно ще се стигне до около 1000 доказани случая, но само от нас зависи дали ще сме разумни и ще позволим те да нараснат.

"Най-рискова е групата на новородените – на месец-два, преди да им е поставена първата имунизация“, обясни тя и допълни, че двата смъртни случая при новородени в Кюстендил вероятно се дължат на забавено лечение.

Проф.  Христова посочи, че предписването на антибиотик в началото потиска развитието на бактериите.

„Ако лечението закъснее, изразената симптоматика вече показва, че тези бактерии са започнали да отделят токсини“, поясни специалистката..

Специалистката посочи, че коклюшът започва като остро респираторно заболяване.

„Налице са хрема, температура и лека кашлица. Симптоматиката, която е тежка и води до задушаване, се развива в следващите дни и седмици“, каза тя.

Според нея случаят в Кюстендил показва, че има доста източници на зараза, които са безсимптомни или с атипични симптоми. Тя поясни, че се хваща „върхът на айсберга“, а вероятно разпространението на зараза е доста по-мащабно и не се разпознава.

„Очевидно има скрита заболеваемост, тъй като не може да бъде открит източникът на заразата. Болните хора разпространяват бактериите още в инкубационния период – още преди изявата на симптомите. Ако се хване още в първата седмица, лечението ще даде ефект и ще се пропуснат тези пристъпи на кашлица. Но ако се изпусне този период и минат десетина дни, при неваксинираните лица се стига до тежки пристъпи – конвулсии и гърчове, които водят до невъзможността да се поеме въздух“, обясни още експертът.

„Всички лаборатории са задължени да докладват случаите на коклюш, така че няма значение къде ще се направи изследването. Клиничните симптоми не са типични и е най-добре да се прави тест при наличието на съмнение за коклюш“, каза още проф. Христова.

Тя посочи, че лечението от една страна цели да спре разпространението на бактериите, а от друга – да бъдат облекчени симптомите. От думите ѝ става ясно, че в първите дни антибиотиците са изключително ефикасни – колкото по-късно бъдат включени те, толкова по- голяма е опасността за пациента.

„Защита при ваксинираните лица има, но тя отслабва във времето. Преди 2012 г. бяхме ваксинирани с ваксина, която имаше повече странични ефекти, но създаваше доста по-надеждна защита. След това обаче се премина към друг тип ваксина, която се понася по-леко, но имунитетът при нея избледнява по-бързо. Затова се въведоха няколко реимунизации“, поясни тя.

Проф. Христова беше категорична, че децата трябва да минат целия цикъл на имунизация, за да бъдат защитени. „Не бива да се пропускат имунизации. Важно е сега да се направи преглед на данните и да се види кои е пропуснал тези реимунизации, защото у нас има сравнително добро покритие в бебешка възраст, но след това покритието постепенно спада“, поясни тя.

Специалистът препоръча също така бременните жени да се ваксинират, защото само така новороденото биха били предпазени от заразата. Според нея, ако майките на двете починали бебета в Кюстендил се бяха ваксинирани, техните деца вероятно нямаше да се разболеят и сега щяха да са живи и здрави.

Проф. Христова препоръча още да се носи маска за лице, особено когато човек отива на гости при бебе.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vn19

Докога Кунчев ще спи 22.04.2024 23:28:44

Кунчев знае, че много заразни заболявания не се съобщават от много години, но не е взел никакви мерки. Докога ще го търпите в МЗ????????????????????

Чудо 22.04.2024 16:35:29

Има скрити доктори, които срещу 50лв. написаха бележки с "направени" ваксини и децата тръгнаха в детските заведения. А СЕГА?

Гост 23.04.2024 09:34:23

АМи ако имаш доказателства -- > е я там прокуратурата. А, ако нямаш доказателства си просто една гнусна лелка на пейката пред блока злостна клюкарка, клеветница и конспиративна теористка. Тъпото племе нито си води децата на имунизации, нито тъпанарите от властта ги глобяват за това . Самите те също не се ваксинират ,след това антиваксерите обвиняват лекарите ,че не са ги ваксинирали. Просто, още по-просто , балкански тъпанари. Това е градацията


Всичко за коронавируса
Още новини
Премиерът Главчев сезира ДАНС и прокуратурата за МБАЛ „Мама и аз“
03.05.2024 11:17:08

Премиерът Главчев сезира ДАНС и прокуратурата за МБАЛ „Мама и аз“

Министър-председателят Димитър Главчев ще подаде сигнал в ДАНС и прокуратурата по случая с &bdquo ...

НЗОК информира за дадените от нея становища за МБАЛ „Мама и аз“
03.05.2024 10:48:30

НЗОК информира за дадените от нея становища за МБАЛ „Мама и аз“

Във връзка с множество журналистически запитвания и големия обществен интерес, свързан със създав ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...