!
Понеделник, 10 Ноември 2025
10
ноем
 

Проф. Христова: Радва ме това здравомислие у хората по отношение на противогрипните ваксини

През този сезон ще доминира грип тип А, прогнозира тя

Понеделник, 10 Ноември 2025 | 10:22:08


„Все още имаме ниско разпространение на грип и остри респираторни заболявания, под нивата на миналата година. Грипът обаче тепърва събира сили, за да се засили през декември“. Това каза пред БНТ проф. Ива Христова - директор на Национален ц

„Все още имаме ниско разпространение на грип и остри респираторни заболявания, под нивата на миналата година. Грипът обаче тепърва събира сили, за да се засили през декември“. Това каза пред БНТ проф. Ива Христова - директор на Национален център по заразни и паразитни болести.

Тя прогнозира, че през зимния сезон ще доминира грипът от тип А.

"Първо, като интензитет очакваме да е като миналата година. В някакъв случай не е по-силно и нещо по-различно. Като тип винаги АН1N1 т.е. пандемичният щам доминира. Към момента за нашата страна обаче са почти изравнени са бройките и на АH3N2. Тип А ще доминира, тип B ще наблюдаваме към края на епидемичната вълна", каза специалистката.

По думите й, ваксинацията е най-силното оръжие в борбата срещу разпространението на ваксинопредотвратимо заболяване, каквото е грипът.

„Създаването на имунно население намалява циркулацията, тъй като вирусът не може да срещне възприемчив организъм, в който да се намножи и съответно да се предаде на следващите възприемчиви организми. Така че, всъщност ваксинацията игра огромна роля и тъй като тази година всъщност имаше повече закупени ваксини със 100 000 спрямо миналата година и това оказва влияние. Но от началото на сезона, от 40-та седмица, а ние вече сме в 45-та, нивата на грип и остри респираторни заболявания са под нивата на миналата година", обясни проф. Христова.

Тя обърна внимание, че при инфекциозните заболявания има вариация във времето на поява и подчерта, че измененията в климата също играят роля за това кога една инфекция ще се появи по-рано или по-късно в зависимост от това кога има затопляне или застудяване.

Проф. Христова се спря и на темата за ваксините при деца. По думите й, назалните ваксини са подходящи за деца над 2 години, докато инжекционните могат да защитят и най-малките, тъй като се поставят от 6-месечна възраст.

"Аз първо искам да кажа, че за децата са показани не само инхалаторните ваксини, които очевидно не стигнаха назалните, но и инжекционните . Ако е за възрастни, трябва да се прецизира. И второ, когато се слага за пръв път, трябват две дози. Но инжекционните дори са показани за по-малки деца. Те са изпитани за деца над 6 месеца. Докато инхалаторните са за деца над 2 години. Но първата среща с вируса, особено за деца в ясленска възраст, става именно преди втората година. Така че трябва да се има предвид, че и инжекционните могат да се прилагат".

Проф. Христова изрази удовлетворението си като специалист от нарастващия брой хора, които се интересуват и си поставят противогрипни ваксини.

"Радва ме това здравомислие у хората. Ваксината се доказа, интерес има и за мен това е важно", каза тя.

Директорът на НЦЗПБ коментира и въвеждането на ваксината против варицела, като обясни, че тя е задължителна в повече от половината страни в Европа. 

По думите й, тя ще влезе в имунизационния ни календар най-късно до края на първото шестмесечие на 2026 г. и първите, които ще я получат безплатно са децата, родени през 2025 г.  

"За тях тя ще бъде безплатна, важно е да се знае, че едно ваксинирано дете предпазва и по-възрастните в семейството, родители, баби и дядовци, които са в риск, ако не са били ваксинирани самите те като малки", подчерта специалистката. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
NC*j


Всичко за коронавируса
Още новини
Офталмолози: Най-честите отклонения в зрението на децата са рефракционните грешки
10.11.2025 11:55:12

Офталмолози: Най-честите отклонения в зрението на децата са рефракционните грешки

Офталмолози и медицински сестри от Университетската специализирана болница по очни болести за акт ...

Фармацевт: Ако въведем СУПТО, няма да можем да обслужваме пациентите си от 1 януари
10.11.2025 11:10:46

Фармацевт: Ако въведем СУПТО, няма да можем да обслужваме пациентите си от 1 януари

Софтуерът на аптеките ще стане още по-тежък, ако бъдем задължени да работим само с регистрираната ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...