!
Петък, 19 Април 2024
21
апр
4
 

Проф. Червенякова: Можем да очакваме спад на заболелите от COVID-19 в началото на лятото

Обществото ще оцени труда на инфекционистите, когато държавата подкрепи финансово тези структури

Вторник, 21 Април 2020 | 18:58:52 Невена Попова
4

Можем да очакваме, че в началото на лятото случаите с коронавирусна инфекция ще намалеят. Това заяви пред Zdrave.net директорът на столичната СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров“ проф. Татяна Червенякова. По думите й лечебното заведение разполага със

Можем да очакваме, че в началото на лятото случаите с коронавирусна инфекция ще намалеят. Това заяви пред Zdrave.net директорът на столичната СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров“ проф. Татяна Червенякова. По думите й лечебното заведение разполага със 70 легла в новооткрития преди дни централен корпус и има капацитета да поеме пациентите от столичния град, като им осигури адекватно наблюдение и лечение. Проф. Червенякова бе категорична, че в цялата страна организацията на прием и лечение на болни с COVID-19 e много добра и опитът се увеличава с всеки изминат ден.

„Организация на болничната система беше направена през март в смисъл, че не само инфекциозните отделения и клиники трябваше да приемат болни, с клинични симптоми, съмнителни за COVID-19, а и временно бяха разкрити нови звена за хоспитализация на такива пациенти. Акцент се постави върху интензивните отделения като специализирано звено за осигуряване на грижи за пациенти в критично състояние. В София и страната се включиха отделенията по анестезиология и интензивно лечение, преструктурираха се сектори и към момента болничната система се справя с наличните разкрити легла, коментира тя ситуацията с овладяването на епидемията.

Специалистката поясни, че е важно да не се забравя и още нещо – наблюдението на изписаните пациенти с COVID-19, след лечение в болничните заведения. Тези пациенти остават под наблюдение от личните лекари, допълни тя.

„Клиничните случаи на коронавирусна инфекция са остри заболявания, те не хронифицират и не се нуждаят от специален хранителен режим или ограничаване на физическата активност. Към всеки пациент след изписването трябва да се подхожда индивидуално с оглед и на придружаващите заболявания по време на инфекцията с коронавирус. Слънцето и въздухът лекуват, рационалното хранене и умерената физическа активност са здраве“, каза тя.

Преболедувалите след изписване от стационара се наблюдават от лекарския екип, провел болничното лечение съвместно с личния лекар, припомни специалистът. Тези пациенти е необходимо да бъдат проследени за специфични антитела от клас IgG, някои лабораторни и имунологични показатели в динамика, т.е. провеждането на един или два контролни прегледи месец след изписването от стационара ще е необходимо, каза проф. Червенякова.

Трудът на специалистите по инфекциозни болести обаче остава недооценен от обществото, а условията, в които те работят са незадоволителни, финансирането е недостатъчно, категорична бе тя.

„Инфекционистите през цялото време са на първа линия. Лошото е, че с единични изключения, тези отделения и клиники страдат от липса на съвременна апаратура, дори ако искате нови ЕКГ апарати, перфузори и пр. Те са недофинансирани, работещите тук са с едни от най-ниските заплати. Дори голяма част от предпазните средства са закупени и от без това ограничения им бюджет. Трудно е да се поддържат кадри със сегашното заплащане и материално-техническо оборудване. Убедена съм, че те не са оценени от обществото. Хората гледат на тях като на нещо лошо, мръсно, бягат от тези сгради, защото не са лъскави и нови като други лечебни заведения. Четейки какви средства и дарители са получили големи болници в София и страната ми става мъчно за колегите ми и за не добрите условия на работа. Години трябва на един лекар-инфекционист да разпознае ботулизъм, сезонен енцефалит, рикетсиоза и пр. За инфекционистите не съществува грипоподобен синдром при коронавирус, просто това са различни заболявания на дихателната система и независимо някои близки симптоми не трябва да се отъждествяват. Обществото ще оцени приноса им във всяка подобна ситуация, когато държавата подкрепи финансово тези структури в името на опазване на общественото здраве“, каза директорът на столичната Инфекциозна болница.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Pw61

Гост 23.04.2020 13:11:06

Много точно казано.

Гост 21.04.2020 20:58:41

Танче, озапти лудия мангър, който разказа играта на болницата, която ръководиш и на репутацията на гилдията.

Да да 22.04.2020 05:11:48

Мангъров бил луд, а ти за нормален ли се имаш?

Гост 25.04.2020 09:16:03

По- добре Мангъров , отколкото коремен хирург и здравен енспектор без мнение !


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...