Намираме се в трудна ситуация, защото вирусът е по-заразен, ваксиналното покритие е ниско, а хората не могат да бъдат убедени, че на определени места трябва да се спазват мерки и всичко това води до увеличен приток на болни в лечебните заведения. Смятам обаче, че опитът, който получихме в последните 18 месеца, ще ни бъде от полза. Това каза пред БНТ директорът на Инфекциозна болница проф. Татяна Червенякова.
Тя уточни, че в момента в лечебното заведение от 96 легла са ангажирани 50-60, защото потокът е непрекъснат. „Обикновено хоспитализацията е на средно тежки и тежки форми на болестта. За леките форми се направиха много стъпки те да бъдат лекувани по домовете, да се поеме грижата за тях от общопрактикуващите лекари. Тези, които са в болница, не са в леко състояние“, допълни проф. Червенякова.
"Много често пациентите дори в средно тежки и тежки случаи отказват да постъпят в болница. Аз категорично мога да кажа, че леките форми ние няма как да ги приемаме, защото ангажират легла, които са необходими на пациенти, които са в критично състояние", каза проф. Червенякова.
Няма съществена разлика в клиничната картина на новия щам на вируса. Типичните симптоми са засягане на горните дихателни пътища, висока температура, суха кашлица. Проф. Червенякова подчерта, че умората и липсата на апетит са по-специфични симптоми.
Инфекциозна болница приема деца с COVID-19 още от първия ден на пандемията, каза още директорът на лечебното заведение.
"Към момента има две деца. Разполагаме с достатъчно легла за такива пациенти. Едното дете е на около година, другото - малко по-голямо, състоянието им не е критично. Нямаме леталитет в детската и кърмаческата възраст. Общо взето децата не боледуват толкова често и при тях клиничните симптоми бързо се овладяват", каза проф. д-р Червенякова.
„Нямаме хоспитализиран пациент, който е ваксиниран. Това е важно, защото се спекулира с науката и практиката. Възможно е ваксинирани пациенти отново да се заразят, но те ще прекарат болестта много по-леко. Трябва да сме еднозначни от опита, който се натрупа“, каза тя.
По отношение на ситуацията в лечебните заведения, проф. Червенякова заяви, че приемат COVID вълната напрегнато, защото данните, които излизат, показват, че има заболели лекари, медицински и немедицински персонал, който е в лечебните заведения.
„Трудно е, защото наистина има хора и не достигат кадрите в здравната система. Въпреки това имаме всичко необходимо, за да се справим. В Инфекциозна болница има достатъчно количество ремдесевир. Клиничните проучвания ясно показват за ремдесевира, че той може да скъси симптоматиката, да намали престоя в лечебното заведение, но в никакъв случай няма да предотврати развитието на тежки форми. Трябва да се прецизира неговото даване рано, а пациентите пристигат в болниците късно, на петия-шестия ден", подчерта лекарят.
Проф. Червенякова подкрепя ваксинирането, тъй като в момента не разполагаме с друго оръжие и посъветва рисковите групи хора да се имунизират. Тя подчерта, че доброволният принцип ще остане, но обясни, че трябва да се намери път към хората.
Проф Червенякова, моля уволнете престъпника Атанас Мангъров. Той е срам за лекарското съсловие. Самовлюбен измекяр без всякаква научна култура.
Ето такива хора трябва да се канят по медиите, а не математици, които без медицински аргументи, всяват паника и недоверие в обществото.
А защо има толкова заболели лекари, медицински и немедицински персонал? Защо не са ваксинирани, щом е толкова добре и полезно?
Едно смислено интервю! Браво!