!
Понеделник, 20 Май 2024
08
юни
 

Процесите в човешкия мозък обсъдиха учени от 12 държави на форум у нас (Видео)

Четвъртък, 08 Юни 2023 | 11:14:09


Водещи изследователи и учени от 12 страни, включително Германия, Швейцария, Испания, Франция, Австрия, Швеция, Италия, Великобритания, Гърция и България, Япония и САЩ, в областта на клетъчната биология, епигенетиката, генетиката, невробиологията, невро

Водещи изследователи и учени от 12 страни, включително Германия, Швейцария, Испания, Франция, Австрия, Швеция, Италия, Великобритания, Гърция и България, Япония и САЩ, в областта на клетъчната биология, епигенетиката, генетиката, невробиологията, невропатологията и биоинформатиката обсъдиха теми, свързани с развитието на мозъка от ембрионален етап до възрастен индивид, процесите на стареене на мозъка и регенериране на клетките, възстановяване на човешкия мозък след увреди като инсулт, и др.

Значимият научен форум „Неврогенеза на Черно море“/“Black Sea Neurogenesis“, който се състоя в периода 1 - 3 юни 2023 в КК „Албена“, бе организиран за поредна година от Медицински университет – Варна с подкрепата на Национална Програма „Европейски научни мрежи“ на Министерството на Образованието и Науката, и проект TRANSTEM на Европейската комисия.

„Форумът е уникален, защото бяха преплетени две основни концепции – за механизмите на развитие на мозъка преди раждането и за пластичността на мозъка при възрастни след увреда. Всички подобни форуми, които се организират сред световните научни области, акцентират само на една от двете концепции. Важно е учените, които работят в тези области, да обменят директно опит и мнения в един общ форум. Така се раждат нови идеи поради факта, че тези механизми и в двата случая имат повторяемост в своите молекулни връзки и в това, как работят различните сигнални пътища“. Това обясни проф. д-р Антон Тончев, директор на Научноизследователския институт в МУ – Варна и научен организатор на форума.

В рамките на богатата научна програма, която бе разпределена в две основни секции: неврогенеза по време на развитието и неврогенеза при възрастни, учените се фокусираха върху търсене на решения за лечения при исхемичен инсулт, мозъчни тумори, дегенеративни заболявания чрез разкриване на новости за процесите на неврогенеза. Неврогенезата е процес на образуване на неврони от стволови клетки, който започва през ембрионалното развитие и води до образуването на около 70 милиарна нервни клетки. В отделни мозъчни региони, неврогенезата продължава през целия живот на човека. Учените са заинтересовани от молекулярните механизми на това образуване, за да разберат как могат да окажат влияние върху процеса, с цел нови терапии.

Специалистите се обединиха около идеята, че трябва да се намерят алтернативни стратегии за възстановяване на мозъка и спонтанно възвръщане на функциите му след исхемичен инсулт, освен познатата в момента рехабилитация. Това може да стане чрез подкрепа на кортекса с нови клетки, които да бъдат инкорпорирани в увредената мрежа, за да я укрепят. За тези клетки се използват репрограмирани кожни или фибробластни клетки. Учените разкриха, че са способни да създадат млади неврони, които се трансплантират в мозъка, за да се свържат в мрежа. Чрез модерните методи на изследване има начини да се докаже какви молекули експресират тези клетки и те да бъдат трасирани в самия мозък.

Медицински университет – Варна е водещият научно-изследователски център в страната в областта на неврогенезата, и провеждането на конференцията за пореден път е доказателство за интереса на водещи европейски лаборатория за сътрудничество в тази област на науката, която вълнува учените от цял свят и е във фокуса на огромен брой научни експерименти, бидейки от ключово значение за основни процеси в човешкия мозък като памет, учене, стрес, възстановяване след увреда и еволюцията като цяло.






Коментари по темата

Правила на форума за коментари
4DR6


Всичко за коронавируса
Още новини
Без нови случаи на коронавирус, няма починали
20.05.2024 08:18:36

Без нови случаи на коронавирус, няма починали

Няма нови случаи на COVID-19 за последните 24 часа при 194 теста.  Това сочат данните на Еди ...

Д-р Кристина Радоева: Грешно поставената диагноза може да остави доживотен отпечатък
19.05.2024 12:07:12 Невена Попова

Д-р Кристина Радоева: Грешно поставената диагноза може да остави доживотен отпечатък

Д-р Кристина Радоева-Станева е възпитаник на МУ – София, където завършва образованието ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...