Промени в Наредба 7 на Министерството на здравеопазването подготвят „почвата“ за възможността Здравната каса да поеме лекарствата за деца до 7-годишна възраст.
Припомняме, това бе регламентирано от парламента с приемането на бюджета на здравноосигурителния фонд за тази година. След като документът бе приет, с него трябва да бъдат съобразени и съответните подзаконови нормативни актове, така че Касата да може да изпълни идеята на депутатите.
Наредба 7 регламентира критериите за определяне на заболяванията, за които Здравната каса плаща напълно или частично лекарствата за домашно лечение. Предложените от МЗ промени в нея гласят, че при предвидени средства в Закона за бюджета на Касата за съответната година, НЗОК ще заплаща напълно или частично за домашно лечение лекарствени продукти по лекарско предписание на остри инфекциозни заболявания, включително антибактериални лекарствени продукти, на територията на страната на лица до 7-годишна възраст. За целта заболяванията трябва да отговарят на няколко критерия, заложени в наредбата: за заболяването е приложимо домашно лечение; провеждането на домашното лечение на заболяването води най-малко до четири от следните резултати: намаляване на усложненията от заболяването; намаляване на честотата и/или продължителността на временната неработоспособност при пациентите; намаляване на необходимостта от хоспитализиране на пациентите; допълнителни терапевтични ползи и/или удобства за пациентите.
В добавка са включени и още два критерия: остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен бактериален или паразитен причинител; остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен вирусен причинител, за който има перорална антивирусна терапия.
„Изброените критерии са съобразени с характера на заболяванията, а с въвеждането на допълнителните критерии ще може да се обхване по-широк спектър от остри инфекциозни заболявания, за които НЗОК ще заплаща лекарствени продукти за лица до 7-годишна възраст“, аргументират се от Здравното ведомство.
След приемането на проекта е необходимо допълване на Списъка на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели. Той се определя с решение на Надзорния съвет на НЗОК съобразно критериите, определени в Наредба № 7.
Това от своя страна ще даде възможност на притежателите на разрешение за употреба на лекарствата, които са относими към посочените заболявания, да инициират административна процедура по включването им в Позитивния лекарствен списък пред Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти.
В мотивите към проекта от МЗ посочват, че промените ще осигурят заплащането от Касата на медикаменти с рецепта за домашно лечение на остри инфекциозни заболявания за деца до 7-годишна възраст, за които към настоящия момент няма предвидено финансиране с публични средства.
„Това ще намали разходите на домакинствата за лекарствени продукти, тъй като децата до 7-годишна възраст са сред най-уязвимите групи пациенти и най-често страдат от остри инфекциозни заболявания, особено през есенно-зимния период. Така ще изпълним част от препоръките на Световната здравна организация, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и други международни организации и институции за намаляване на преките разходи на домакинствата за лекарствени продукти“, отбелязват от ведомството.
От там посочват още, че финансовите средства, необходими за прилагане на нормативната уредба, са в рамките на бюджета на НЗОК за 2025 г.
Срокът за обществено обсъждане на предложените промени пък е намален на 14 дни с оглед приключване навреме на всички процедури, нужни за да може Здравната каса да започне да заплаща лекарствата за децата от 1 юли 2025 г., какъвто е законовият регламент.
Предложенията за промени в наредбата вижте тук, а мотивите към тях - тук.