!
Сряда, 15 Май 2024
17
авг
1
 

САЩ: Близо 188 000 случая на деменция годишно може да се причинени от замърсяване на въздуха

Горските пожари и селскостопанската дейност са основни вредни фактори, смятат учени

Четвъртък, 17 Август 2023 | 10:36:36
1

Близо 188 000 случая на деменция в САЩ всяка година може да са причинени от замърсяване на въздуха, сочат данни от американско проучване, публикувано в JAMA Network Open. Според изследователски екип лошото качество на въздуха, причинено от горс

Близо 188 000 случая на деменция в САЩ всяка година може да са причинени от замърсяване на въздуха, сочат данни от американско проучване, публикувано в JAMA Network Open.

Според изследователски екип лошото качество на въздуха, причинено от горски пожари и селскостопанска дейност, има най-силна връзка с повишен риск от болест на Алцхаймер и други видове деменция по-късно в живота.

Учените отдавна предупреждават, че те се дължат и на замърсяването на въздуха.

Въпреки че проучванията свързват общото лошо качество на въздуха с още редица здравословни проблеми, новото изследване предлага по-подробен поглед върху механизмите, по които замърсяването на въздуха се оказва по-силно свързано с деменцията, отколкото с други заболявания.

Техните констатации се основават на анализ на данни, събрани от продължило десетилетия проучване, подкрепено от Националните здравни институти NHI, проследяващо здравословното състояние на хиляди възрастни хора в цялата страна на всеки 2 години.

След това изследователите са анализирали тези данни на фона на детайлно моделиране на качеството на въздуха и оценка на факторите на които са били изложени различните хора в конкретните райони, където живеят.

Фокусът е поставен върху замърсяване на въздуха с фини прахови частици (ФПЧ) с много малък размер – под 2,5 микрометра. Те могат да произхождат от различни източници, включително изгорели газове на превозни средства и дим от горски пожари, и са свързани с разнообразни последици за здравето – кашлица и влошаване на астмата, повишен риск от смърт от сърдечни заболявания.

„Екологичната общност работи много усилено през последните 10 до 15 години, за да може да предвиди експозициите“, коментира д-р Сара Адар, епидемиолог в Училището по обществено здраве към Университета на Мичиган.

Те се основават на редица данни, включително измервания от Агенцията за опазване на околната среда и подробности за близките фактори, които биха могли да повлияят на качеството на въздуха.

„Изработеният модел включва всички източници, взети в тяхната съвкупност - електроцентрали, работещи с въглища, дейност в селското стопанство, горски пожари, трафик, всички тези различни източници на емисии, и след това изключват източника в модела един по един“, допълва тя.

Деменцията се развива продължително, това е дълъг процес, който протича в течение на много години и по тази причина се вземат предвид особеностите на мястото, в което се е родил човек и е прекарал детството си, средата, в която е живял и работил.

Горските пожари се оказват все по-чести с промените в климата и глобалното затопляне, като при тях се отчита отделяне на много токсични молекули, а селскостопанските дейности могат да влошат качеството на въздуха в резултат на амоняка, който се отделя от източници като оборски тор и изкуствени торове, използвани в зеленчукопроизводството и овощарството.

„Фермите отделят много амонячен газ, той излита във въздуха, в който има и други замърсители, въздухът става все по-горещ от интензивното слънчево греене, следват химически реакции, при които се образуват фините прахови частици, които са токсични за мозъка“, коментира д-р Адар.

Тя и д-р Боя Джанг, също изследовател в училището се надяват, че новите им открития могат да стимулират по-целенасочени интервенции за справяне с този риск от деменция.

„За разлика от много други често срещани рискови фактори за деменция - хипертония, прекаран инсулт и диабет, излагането на замърсяване на въздуха може да бъде променено на ниво популация и това да стане цел на широкомащабни усилия за превенция“, заключават авторите на изследването.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
YzT$

Гост 17.08.2023 11:42:12

У нас при тази мръсотия навсякъде трябва дименциите да са двойно повече.


Всичко за коронавируса
Още новини
МБАЛ - Смолян обяви конкурс за специализанти
15.05.2024 17:29:52

МБАЛ - Смолян обяви конкурс за специализанти

Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян обявява ...

МС предлага проф. д-р Сабина Захариева за орден „Св. Св. Кирил и Методий”
15.05.2024 17:10:44

МС предлага проф. д-р Сабина Захариева за орден „Св. Св. Кирил и Методий”

Министерският съвет реши да предложи за награждаване проф. д-р Сабина Захариева с орден „Св ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...