!
Понеделник, 06 Май 2024
05
март
 

СЗО: 25% от българите са със затлъстяване

Темата ще бъде дискутирана на научен симпозиум в УМБАЛ "Александровска"

Четвъртък, 05 Март 2020 | 16:15:00


Световната здравна организация (СЗО) определя затлъстяването като един от най-значимите проблеми на нашето съвремие. Честотата му се увеличава непрекъснато и, според експертите вече надвишава три пъти за последните 30 години. Над 1,5 милиарда са хората

Световната здравна организация (СЗО) определя затлъстяването като един от най-значимите проблеми на нашето съвремие. Честотата му се увеличава непрекъснато и, според експертите вече надвишава три пъти за последните 30 години. Над 1,5 милиарда са хората с наднормено тегло по света, от които повече от 400 милиона са със затлъстяване.

Свидетели сме на първата по рода си епидемия без наличието на инфекциозен причинител, категорични са експертите. Всеки трети жител на Европейския съюз е със затлъстяване, а прогнозата е, че до 2030 г. всеки втори европеец ще е с това заболяване.

Последните данни на СЗО показват, че 61.7% от българите са с наднормено тегло или затлъстяване. В тази категория влизат всички хора на 18 и повече години с индекс на телесна маса (ИТМ) равен или по-голям от 25. Индексът на телесна маса е основен показател за определяне на хората с наднормено тегло и затлъстяване. Той се формира от теглото на човек в килограми, разделено на ръста му в метри повдигнат на квадрат. Когато ИТМ е по-голям от 25, се счита, че е човек е с наднормено тегло, а при индекс над 30 – със затлъстяване. 58.67% е делът на хората в Европа, които са с повишено тегло, а в ЕС – 59.35%, показват още данните на СЗО.

Страната ни изпреварва тенденциите и по отношение на затлъстяването. Около 13% са хората по света с този здравословен проблем, в Европа – 23.3%, а у нас делът им е 25% от популацията на 18 и повече години, сочат още  данните на СЗО. Аналогично е положението и при децата, където според данните на Световната федерация по затлъстяване (СФЗ), делът на децата в България с наднормено тегло е 13.6%, като момчетата със затлъстяване между 5 и 9 години достигат до 17.1%, а момичетата до 10.2%.

Специалистите алармират, че вече има достатъчно данни както за нарастваща честота, така и за повишена заболеваемост още в млада възраст - 10 пъти по-висок риск от рак сред млади хора, които са със затлъстяване от юношеска възраст. Хора, които не провеждат адекватно лечение за изразено затлъстяване, имат скъсена продължителност на живота с 10 години, алармират медиците. Затлъстяването е свързано с развитието на близо 200 усложнения – сърдечно-съдови, метаболитни, костно-ставни, репродуктивни и др., на социална и емоционална депривация.

Световният ден за борба със затлъстяването е повод за иницииране на различни активности, свързани със съвременните аспекти на проблема. На 6 и 7 т.м. в Аудитория „Проф. Янко Добрев“ – Втора хирургия на УМБАЛ „Александровска“ ще се проведе научен симпозиум на тема „Съвременни подходи в превенцията и лечението на затлъстяването и придружаващите го заболявания“, съобщиха от лечебното заведение. В първия ден на форума, от 10.30 до 12.00 ч., чрез конферентна видеовръзка между операционната зала и аудитория „Проф. Янко Добрев“ ще бъде предавана на живо бариатрична операция, водена от доц. Константин Гроздев от Клиниката по хирургия при МУ - София и УМБАЛ „Александровска“.

Бариатричната (метаболитна) хирургия представлява хирургичен метод за лечение затлъстяването. Тя е последната стъпка в лечението тогава, когато другите методи не са успешни и се извършва при пациенти с тежко затлъстяване (най-често около и над 120 кг). Тази хирургия дава възможност на пациентите да направят нужната крачка, за да подобрят цялостно живота си. Тя дава шанс за период от няколко месеца да се отслабне с най-малко 50% от излишното тегло, да се започне нормална физическа активност и социален живот, да се променят вредните хранителни навици, да се спре развитието на придружаващите заболявания и даже да се излекуват. Резултати се задържат за дълъг период от време, тъй като се повлиява цялостното метаболитно състояние на пациентите, чийто промени са в основата на заболяването. Това не са козметични операции или поставяне на пръстен, а са операции върху стомашно-чревния тракт, при които се намалява вместимостта на стомаха и усвояването на мазнините.

Всяка година през Центъра по бариатрична хирургия на Александровска болница преминават над 120 пациенти, които се нуждаят от този вид хирургично лечение, но поради факта, че разходите за интервенцията не се покриват от държавата, до него достигат едва 30-40 пациенти годишно.

В научната програма ще вземат участие водещи лектори от различни специалности, сред които проф. Мария Хасапиду от Института по хранене в Солун, Гърция, председател  на Работната група по хранене към Европейската асоциация за изследване на затлъстяването и  д-р Валентина Андреева от Секцията по хранителна епидемиология на Университет в Париж, водещ експерт по хранителна епидемиология във Франция.

С програмата на форума можете да се запознаете тук



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MZdp


Всичко за коронавируса
Още новини
Светъл празник!
05.05.2024 00:17:10

Светъл празник!

Христос Воскресе! Екипът на Zdrave.net ви пожелава светли Великденски празници! ...

В УМБАЛ ‚‚Каспела‘‘ предлагат нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става
04.05.2024 10:49:16

В УМБАЛ ‚‚Каспела‘‘ предлагат нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става

Нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става практикуват лекари в Пловдив. С послед ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...