!
Петък, 09 Май 2025
17
юни
 

СЗО: Антимикробната резистентност става все по-голям проблем

Иновативни антибиотици почти липсват, отбелязват от организацията

Понеделник, 17 Юни 2024 | 17:25:38


„Въпреки че броят на антибактериалните агенти в клиничния процес се увеличи от 80 през 2021 г. на 97 през 2023 г., има належаща нужда от нови иновативни продукти за сериозни инфекции и за замяна на тези, които стават неефективни поради широкото и

„Въпреки че броят на антибактериалните агенти в клиничния процес се увеличи от 80 през 2021 г. на 97 през 2023 г., има належаща нужда от нови иновативни продукти за сериозни инфекции и за замяна на тези, които стават неефективни поради широкото им използване“. Това се казва в публикувания тези дни годишен доклад на СЗО за антибактериални средства, включително антибиотици, в процес на клинично и предклинично развитие в световен мащаб.

Такива доклади се изготвят и публикуват от 2017 г. насам. Целта им е да дадат оценка за посоката, в която се развива научноизследователската и развойна дейност (R&D), и да направят прогноза дали резултатите от нея ще допринесат за справянето с инфекциите, причинени от резистентните към лекарства бактерии, които са най-опасни за човешкото здраве.

Преди месец СЗО публикува 

списък с приоритетни бактериални патогени (BPPL) за 2024 г.

Както докладът, така и списъкът имат за цел да насочат научноизследователска и развойна дейност към по-ефективно противодействие на непрекъснато нарастващата заплаха от антимикробна резистентност (AMR), припомнят от СЗО.

„Антимикробната резистентност става все по-голям проблем, но ние не разработваме нови иновативни продукти достатъчно бързо, за да се борим с най-опасните и смъртоносни бактерии“, коментира д-р Юкико Накатани, временно изпълняващ длъжността помощник-генерален директор на СЗО за антимикробна резистентност. Той е категоричен, че силни иновации все още липсват, дори когато нови продукти са разрешени, а достъпът си остава сериозно предизвикателство. Антибактериалните агенти просто не достигат до всички нуждаещи се пациенти, като това се отнася за всички страни – с ниски, средни и високи доходи, допълва той.

От 32 антибиотика в процес на разработка за справяне с BPPL инфекции, само 12 могат да се считат за иновативни

Освен това, само 4 от тези 12 са активни срещу поне един критичен патоген по класификацията на СЗО, подчертават експертите и припомнят, че критичният е най-високата рискова категория на BPPL, които се позиционират в нивата над „висок“ и „среден“ приоритет.

Има пропуски в целия процес, в това число при създаването на продуктите за деца и на пероралните форми, които са по-удобни за амбулаторни пациенти.

Според СЗО е окуражително, че нетрадиционните биологични агенти като бактериофаги, антитела, антивирулентни агенти, имуномодулиращи агенти и микробиомодулиращи агенти, все повече се изследват като възможни суплементи и алтернативи на антибиотиците.

Изучаването и регулацията на нетрадиционните агенти обаче не е лесно, отбелязват експертите. Необходими са допълнителни усилия за улесняване на клиничните проучвания и оценки на тези продукти, за да се определи кога и как те могат да се прилагат в клиничната практика.

В доклада се отбелязва още, че новоодобрените антибактериални средства, които са получили разрешение за търговия от 1 юли 2017 г. до днес, са 13, но само 2 представляват нов химичен клас и могат да бъдат наречени иновативни.

Разрешени са и 3 нетрадиционни агента,

като всички те са продукти на основата на фекалиите за възстановяване на чревната микробиота, за предотвратяване на повтаряща се инфекция с Clostridioides difficile (CDI) след антибиотично лечение при възрастни, се посочва още в доклада.

Във фокуса на изследванията остават и

грам-отрицателните патогени, които са резистентни към антибиотици от последно поколение

Експертите припомнят, че грам-отрицателните бактерии имат способността да изнамират нови начини да устоят на антибиотичните терапии и могат да предават генетичен материал, който позволява на други бактерии също да станат резистентни към лекарства.

Засега изследователите смятат, че намирането на антибактериални агенти, насочени към един патоген, е достигнало плато. Агентите, насочени към един патоген, увеличават необходимостта от постигането на широкодостъпна и на приемлива цена бърза диагностика, за да се гарантира, че съответните бактерии действително са причинител на инфекцията, която трябва да бъдат лекувана.

В заключение докладът на СЗО призовава за обединени усилия на отделните изследователски екипи, прозрачност, широко сътрудничество, насочено към потенциално новаторски проекти, като обаче едновременно се мисли и за достъпността на новите антибиотици и в страните със средни и ниски доходи.

Универсалният достъп до качествени и достъпни инструменти за превенция, диагностика и лечение на инфекции е от ключово значение за смекчаване на въздействието на АМР върху общественото здраве и икономиката, категорични са експертите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rysz


Всичко за коронавируса
Още новини
Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност
09.05.2025 17:20:51

Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност

Международният ден на физическата активност, който светът празнува на 10 май, ще бъде отбелязан&n ...

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева
09.05.2025 16:59:35

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева

60 000 лв. са нужни за лечението на 20-годишната Сара Руйчева, разказа майка й Цветелина в социал ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...