!
Петък, 09 Май 2025
28
ноем
 

Пред Световния ден за борба със СПИН - 2 декември

СЗО: В 37 от 49 държави в Европейския регион нараства броят на диагностицираните с ХИВ

Един от всеки 6, които живеят с инфекция обаче, не търси здравни услуги поради страх от стигма, сочат данни от доклад

Вторник, 28 Ноември 2023 | 16:29:50


Въпреки че Европейският регион постигна напредък в справянето с ХИВ, остават сериозни предизвикателства при идентифицирането и лечението на новодиагностицираните случаи, както и предпазването от инфекция на първо място, алармират от СЗО-Европа в навече

Въпреки че Европейският регион постигна напредък в справянето с ХИВ, остават сериозни предизвикателства при идентифицирането и лечението на новодиагностицираните случаи, както и предпазването от инфекция на първо място, алармират от СЗО-Европа в навечерието на Световния ден за борба със СПИН - 2 декември.

Разширяването на достъпа до тестване и лечение за ХИВ, заедно с признаването и справянето с постоянната свързана с ХИВ стигма и дискриминация, които пречат на хората да търсят диагноза и грижи, са ключови стъпки за спиране на нарастването на инфекцията в няколко части на региона, посочват оттам.

Този спешен призив за действие стъпва върху данни от наскоро публикуван доклад за наблюдение, базиран на анализа на ситуацията през 2022 г. и публикуван съвместно от Регионалния офис за Европа на Световната здравна организация (СЗО) и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC). Документът отразява напредъка, предизвикателствата и тенденциите при ХИВ/СПИН в целия европейски регион.

Подобреният достъп до тестване е довел до 4,2% увеличение на диагнозите за ХИВ, като 37 от 49 държави съобщават за нарастващ брой. Няколко държави регистрират най-високия брой диагнози за една година. Данните разкриват, че през 2022 г. в Европейския регион са поставени 110 486 диагнози за ХИВ, с което

общият брой на диагностицираните е достигнал 2,4 милиона

цитират последните данни от СЗО-Европа.

Факторите, допринасящи за увеличаването на диагнозите през 2022 г., включват възобновяването на нормалните услуги за тестване след пандемията от COVID-19, разширените и таргетирани услуги за тестване за ХИВ и прилагането на нови стратегии за тестване, смятат експертите.

„Диагнозата ХИВ не е смъртна присъда. Веднъж диагностицирани, е налично високоефективно лечение, което също помага за намаляване на разпространението на болестта, като предпазва вашите близки“, заяви д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа.

По думите му, това увеличение на диагнозите е голямо постижение и хората, които работят усилено, за да направят бързото тестване достъпно в общностите, където живеят хора с ХИВ трябва да получат най-висока оценка.

„Въпреки това, ние все още имаме път да извървим, за да гарантираме, че никой не е изоставен. Знаем, че има значителен брой хора в нашия регион, които не осъзнават, че живеят с ХИВ. Всъщност само 72% са наясно със статуса си. Тъжната истина е, че около четири десетилетия след идентифицирането на ХИВ, постоянната стигма пречи на много хора да излязат напред. Ние просто няма да достигнем до всички с грижите и лечението, от които се нуждаят, докато не надхвърлим стигмата, свързана с ХИВ“, категоричен е д-р Клуге.

Според директора на ECDC д-р Андреа Амон въпреки че увеличаването на диагнозите през 2022 г. може да изглежда като нещо лошо, това е доказателство, че се движим в правилната посока. Тя обаче е категорична, че е напълно възможно да се направи повече.

„Над 1 на 10 души, живеещи с ХИВ в ЕС/ЕИП, все още не знаят за своя статус

нещо, което допринася за късните диагнози, които виждаме, за по-лошите резултати и продължаващото разпространение на ХИВ. Само през последната година 1 от 6 души, живеещи с ХИВ, са избягвали здравни услуги поради страх да не бъдат третирани по различен начин. Стигмата в здравните заведения води до избягване на здравни услуги, което от своя страна допринася за късно диагностициране и лечение на ХИВ. Трябва да се справим със стигмата в тези условия, за да гарантираме, че хората, живеещи с ХИВ, могат да потърсят грижи, без да се страхуват, че ще бъдат третирани по различен начин поради своя ХИВ статус“, отбелязва още д-р Амон.

В новия доклад са показани регионалните различия, присъстващи в Европейския регион на СЗО със 71,6% (79 144) нови диагнози, поставени в източната част на региона срещу 20,3% в западната му част (22 397) и само 8,1% в центъра на района (8 945). От 110 486 диагнози през 2022 г. 22 995 са били поставени в ЕС/ЕИП.

В източния подрегион тестването за ХИВ и откриването на случаи се подобри в сравнение с предходната година, достигайки до повече не диагностицирани лица с лечение и грижи. Хетеросексуалният секс остава най-често съобщаваният път на предаване на Изток, въпреки че докладваното предаване чрез секс между мъже (МСМ) се е увеличило значително през последното десетилетие, отбелязват .

Движението на хора, живеещи с ХИВ, в страните от ЕС/ЕИП също допринесе за увеличаването на диагнозите за ХИВ. Забележителните 16,6% от диагнозите в ЕС/ЕИП са от хора, които са пристигнали в тези страни със съществуваща диагноза. Тези данни показват

необходимостта от чувствителни към мигрантите услуги за превенция и тестване на ХИВ

и бързо свързване с достъпно лечение за ХИВ за всички хора, живеещи с ХИВ в региона.

Стабилните стратегии за наблюдение, мониторинг и оценка играят решаваща роля при идентифицирането и справянето с уязвимостите в рамките на ключови групи от населението, като позволяват на здравните власти да адаптират своите интервенции, за да запълнят пропуските и да адаптират интервенциите към наблюдаваните промени на място, като например значителното увеличение на миграцията в европейския регион.

В цяла Европа повече от половината от диагнозите на ХИВ се поставят твърде късно

при брой на CD4 под 350 клетки/mm3, което показва спешна необходимост да се проучат основните предизвикателства, които правят хората неспособни или не желаят да получат достъп до навременни изследвания и грижи. Регионалните различия показват и необходимостта от подобряване на програмите за тестване и преодоляване на бариерите, в това число и намаляване на стигмата, за да се избегнат късните диагнози. Стигмата приема различни форми и е разпространена в цялото общество, като самият сектор на здравеопазването не прави изключение, отбелязват още експертите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
kSPC


Всичко за коронавируса
Още новини
Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет
08.05.2025 17:43:06

Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет

Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за откриване на Факултет по ...

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград отново в ръководството на болницата
08.05.2025 17:32:47

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград отново в ръководството на болницата

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград Орлин Цветков  се върна отново на работа в лечебното заведение ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...