Хигиената на ръцете е една от най-важните мерки за защита на здравето на пациентите и медицинските работници в процеса на оказване на медицинска грижа, припомнят от Световната здравна организация на днешния 5 май, който от 17 години се отбелязва като световен ден, посветен на тази тема.
Тази година мотото на кампанията за Световния ден на хигиената на ръцете е „Спасявай животи. Почисти ръцете си!“.
Целта на това отбелязване е да се привлече общественото внимание към важността на един компонент от ежедневието на всеки човек, на който не се придава особена значимост.
Според СЗО днес светът е изправен пред необходимостта от осмисляне на хигиената на ръцете като неотменна част от превенцията и контрола на инфекциите в рамките на системното прилагане на глобалния план в тази област.
Един от показателите на СЗО е мониторингът на спазването на хигиената на ръцете и обратната връзка, установени като ключов национален индикатор, поне във всички референтни болници до 2026 г., припомнят от световната организация.
Държавите и здравните заведения трябва да продължат да утвърждават като приоритет оптималните практики за хигиена на ръцете и подходящото използване на ръкавици. Те трябва да работят за по-висока осведоменост на хората и подкрепа от специалистите, които прилагат косвен контрол на инфекциите, гласят още препоръките на СЗО.
В същото време от СЗО предупреждават, че прекомерното използване на ръкавици допринася значително за обема на отпадъците в здравеопазването.
Подходящото използване на ръкавици и хигиената на ръцете могат да помогнат за минимизиране на тези отпадъци, а използването на ръкавици, когато не е показано, води до прахосване на ресурси и не е задължително да намалява предаването на микроби, е мнението на експертите.
Те цитират данни от проучвания, от които става ясно, че средностатистическа университетска болница генерира 1634 тона медицински отпадъци всяка година и този брой се увеличава с 2-3% годишно, особено след COVID пандемията, а по-богатите страни генерират повече отпадъци.