Употребата на тютюн, алкохол и напитки със захар дава тласък на епидемията от хронични незаразни заболявания – сърдечносъдови, рак и диабет, които са причина за над 75% от всички смъртни случаи в световен мащаб, а неотдавнашен доклад на СЗО показва, че еднократно увеличение на цените на тези продукти с 50% може да предотврати 50 милиона преждевременни смъртни случаи през следващите 50 години.
Това посочват от световната организация по повод старта на инициативата „3 от 35“, която си поставя амбициозната цел да набере 1 трилион щатски долара през следващите 10 години от здравни данъци – т е. данъци върху тези три групи стоки, за които е доказано, че носят вреда за здравето.
Между 2012 и 2022 г. близо 140 държави повишиха данъците върху тютюна, това доведе до увеличение на реалните цени на тютюневите изделия средно с над 50%, което показва, че мащабна промяна е възможна, смятат от СЗО.
„Здравните данъци са един от най-ефективните инструменти, с които разполагаме“, каза д-р Джереми Фарър, помощник-генерален директор по промоция на здравето и превенция и контрол на заболяванията към СЗО.
Той бе категоричен, че те намаляват потреблението на вредни продукти и създават приходи, които правителствата могат да реинвестират в здравеопазване, образование и социална закрила.
„Време е да действаме“, призова д-р Фарър.
От Колумбия до Южна Африка, правителствата, които са въвели здравни данъци, са отбелязали намалено потребление и увеличение на приходите. И все пак много държави продължават да предоставят данъчни стимули на нездравословни индустрии, включително тютюна. Освен това, дългосрочните инвестиционни споразумения с индустрията, които ограничават увеличението на данъците върху тютюна, могат допълнително да подкопаят националните здравни цели. СЗО насърчава правителствата да преразглеждат и избягват подобни стъпки, за да подкрепят ефективния контрол върху тютюна и да защитят общественото здраве.
Доброто сътрудничество е в основата на успеха на инициативата „3 до 35“, категорични са от световната организация, Ръководената от СЗО инициатива обединява мощна група от глобални партньори, в това число и Световната банка, за да помогне на държавите да въведат здравни данъци в действие.
Инициативата „3 до 35“ въвежда ключови подходи, за да помогне на държавите, да проведат ефективни реформи, насочени към няколко цели
На първо място сред тях е намаляване на вредната консумация чрез намаляване на достъпността. Това означава увеличаване или въвеждане на акцизи върху тютюна, алкохола и сладките напитки, за да се повишат цените и да се намали потреблението, като по този начин се намалят бъдещите разходи за здравеопазване и предотвратимите смъртни случаи.
На второ място - набиране на приходи за финансиране на здравеопазването и развитието чрез мобилизиране на вътрешни публични ресурси за финансиране на основни здравни и социални програми, в това число и всеобщо здравно осигуряване. И на трето място - изграждане на широка политическа подкрепа в министерствата, гражданското общество и академичните среди, което включва укрепване на многосекторните съюзи чрез ангажиране на министерствата на финансите и здравеопазването, парламентаристи, гражданското общество и изследователи за разработване и прилагане на ефективни политики.
СЗО призовава държавите, гражданското общество и партньорите си да подкрепят инициативата „3 до 35“ и да се ангажират с по-интелигентно и по-справедливо данъчно облагане, което защитава здравето и ускорява напредъка към постигането на „Целите за устойчиво развитие“.