!
Неделя, 06 Юли 2025
23
дек
 

Спасиха 45-годишен мъж с трансплантация на бъбрек

Петък, 23 Декември 2016 | 15:08:25


45-годишен мъж получи шанс за нов живот, след като му беше трансплантиран бъбрек. Донор е 53-годишна жена от Варна,

45-годишен мъж получи шанс за нов живот, след като му беше трансплантиран бъбрек. Донор е 53-годишна жена от Варна, изпаднала в мозъчна смърт.

Операцията е извършена в УМБАЛ "Александровска".

По време на експлантацията на бъбреците екипът е установил, че в единия има конкремент и малка киста, което го прави негоден за трансплантиране.

Реципиент на другия бъбрек е 45-годишният Николай Сп. от с. Изгрев, Благоевградско. Мъжът страдал от поликистоза и от две години бил на диализно лечение. След операцията общото му състояние е стабилно, той се чувства добре и е настанен в реанимация, уточняват от лечебното заведение.                                       

Екипът на УМБАЛ "Александровска" е съпричастен към скръбта на близките на починалата и адмирира хуманното им решение да дарят органите й за спасяването на други човешки животи в навечерието на светлия християнски празник – Рождество.

От началото на годината в болницата са извършени общо 25 бъбречни трансплантации – 14 от трупен и 11 от жив донор.

Припомняме, вчера 43-годишен мъж спаси с органите си трима души. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
GFAH


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ
06.07.2025 10:27:14 Невена Попова

Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ "Софиямед"

Д-р Петко Хаджиламбрев е специалист ортопед травматолог. Завършва медицина отличие през 2014 ...

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН
05.07.2025 12:42:09

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН

Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...