!
Четвъртък, 18 Април 2024
03
февр
3
 

Специалност „Акушерство и гинекология“ с нов медицински стандарт

Събота, 03 Февруари 2018 | 11:05:49
3

Министерство на здравеопазването публикува нова наредба за утвърждаване на медицински стандарт „Акушерство и гинеко

Министерство на здравеопазването публикува нова наредба за утвърждаване на медицински стандарт „Акушерство и гинекология“, като причината за изготвянето й е отменения от ВАС предишен стандарт.

В резултат, се посочва в мотивите към проектонаредбата, има необходимост от въвеждане на някои допълнения и изменения, които ще доведат до компенсиране на съществуваща непълнота в текста по отношение на определението за потенциално жизнеспособен плод. Очакванията от стандарта са и да повиши качеството на медицинската услуга и удовлетвореността на пациентите от това чрез прецизиране на изискванията към диагностичните възможности на различните нива на компетентност.

Основните му цели са създаване на мотивирана правна регламентация на принципите и критериите за извършване на медицинските дейности в обхвата на специалността „Акушерство и гинекология“, регламентиране на дейността на лечебните заведения и на медицинските специалисти, които работят в тях, в съответствие с утвърдените от медицинската наука и практика методи на работа и добрата медицинска практика, ясни критерии за качество на оказваната медицинска помощ, ефективен механизъм за оценяване, наблюдение и подобряване на АГ дейностите, както и гарантиране на достъп на пациентите до висококачествени медицински услуги, осъществявани в специалността.

Особено внимание в стандарта се обръща на дефинирането на понятията „аборт“ и „потенциална жизнеспособност на плода“ и аргументите за това, като се припомня, че  второто понятие беше обект на съдебен спор и в резултат то беше отменено от Върховния административен съд.

По смисъла на наредбата като „аборт” се дефинира загубата или прекъсването на бременност, преди плодът да е станал потенциално жизнеспособен. Според предлагания стандарт, „потенциална жизнеспособност на плода” е термин, който се въвежда за плод от бременност, достигнала срок 25+0 гестационни седмици и/или при тегло на плода равно и над 700 грама и е налице потенциална възможност да приживее без интензивно дихателно подпомагане.“.

Определението за „потенциално жизнеспособен плод“ рефлектира непосредствено и върху понятието „родилна помощ”, което се дефинира като акушерска помощ, оказвана през втората половина на бременността (след навършване на 25 гестационни седмици) и по време на раждането”, гласят  още мотивите.

Въведените терминологични поправки относно понятията „потенциална жизнеспособност на плода“ и „родилна помощ“ оказват влияние и върху съдържанието на понятието „следродов период”, който се определя като периодът след раждане, считано до 42-ия ден включително.

С наредбата се регламентират и изискванията към специализираните медицински дейности извън тези по време на раждане, както и изискванията към високоспециализираните диагностично- лечебни дейности в специалността акушерство и гинекология и необходимата за практикуването им допълнителна медицинска квалификация. Наредбата регламентира и препоръчителен стационарен престой за отделните оперативни намеси.

Пректонаредбата излиза и с извода, че дейността по акушерство и гинекология е „печеливша“ за лечебните заведения. По данни на Националния център по обществено здраве и анализи средния разход за едно легло в АГ болниците за 2016 г, е 39 382 лв., а средния приход - 43 385 лв., което прави печалба от 4003 лв. на легло.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zL6f

Тони Вахдат 09.02.2018 21:53:38

Недопустимо е да се дискутира изобщо възможността дали да се оказва медицинска помощ на ЖИВОРОДЕН ИНДИВИД, защото, без значение дали е преди 25 седмица, дали е под 700 грама или дали може да диша самостоятелно, това ДЕТЕ е ЖИВОРОДЕНО! Т.е. ако някакъв закон се опитва да го лиши от правото да получи медицинска помощ и за неговото оцеляване да се положат медицински усилия, то този закон е АНТИЧОВЕШКИ и не трябва да се приема. Това не би бил закон, това е престъпление: да осъдиш на почти сигурна смърт един мъничък индивид, който има нужда от тези грижи, за да оцелее! Дори в XVII век не са оставяли преждевременно родените деца без медицински грижи! А сега сме в XXI век, в ЕС сме и не трябва да позволяваме някой да отнема ПРАВОТО НАШИТЕ ДЕЦА ДА БЪДАТ СПАСЕНИ. #СРЕЩУАНТИЧОВЕШКИСТАНДАРТИ

преписвач 03.02.2018 12:54:21

Ако им погледнете на господата, всичките стандарти, ще разберете, че нищо ново няма в тях, освен преписване на старите.

Гост 04.02.2018 09:20:52

и пак ще паднат в съда!


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...