!
Четвъртък, 19 Март 2026
18
ноем
 

Спешно търсят кръв за изнасиленото момиче от Цар Калоян

Четвъртък, 18 Ноември 2021 | 17:21:36


С призив за кръводаряване за обгорялото момиче от Цар Калоян излязоха днес специалисти от УМБАЛ „Медика Русе“.  17-годишната пациентка е преживяла изключително тежък инцидент. Транспортирана е до болницата от екип на ЦСМП Разгр

С призив за кръводаряване за обгорялото момиче от Цар Калоян излязоха днес специалисти от УМБАЛ „Медика Русе“. 

17-годишната пациентка е преживяла изключително тежък инцидент. Транспортирана е до болницата от екип на ЦСМП Разград около 10 часа вечерта на 16-ти ноември. Състоянието й е изключително тежко, с голям процент изгаряния на тялото. Получила е овъгляване на лявата ръка и увреждания на белия дроб, в следствие на поглъщане на газове и огън.

В болницата е свикан мултидисциплинарен консилиум от различни специалисти – хирурзи, пластични хирурзи, ортопеди, кардиолози, анестезиолози и други. Момичето е поставено в медикаментозна кома. Решението на консилиума е да се премине със съгласието на родителите към ампутация на лявата ръка, която е извършена днес от мултидисциплинарен екип от ортопеди под ръководството на проф. Стефан Станчев.

Ръката е ампутирана на ниво предмишница, горна средна трета предмишница със стремеж за максимално запазване, което след това да оптимизира вариантите за съответно протезиране. Извършени  са превръзки от пластичните хирурзи на УМБАЛ „Медика Русе“ на останалите части на тялото с изгаряния.

Това е първият етап от многоетапното хирургично лечение на случая. Оттук нататък на момичето предстоят и много пластични операции, които целят да покрият частите на тялото, които са увредени от изгарянията. Не на последно място предстои много тежък психически срив. „Оттук нататък нашите клинични психолози ще работят, освен с пациентката, и с нейното семейство“, увери административният директор лечебното заведение  Алисе Муртезова.

При днешната операция е извършено кръвопреливане със съдействието на Кръвния център в Русе. Предвид предстоящите хирургични интервенции, ще се наложат още много кръвопреливания.

Медиците се обръщат към всеки желаещ да дари кръв А (+) за 17-годишното момиче, да го направи в Центъра по трансфузионна хематология в Русе. От там приемат кръв от цялата страна, като хората трябва да заявят, че даряват за конкретната пострадала.

От Прокуратурата разследват мъж за изнасилване, побой и опит за запалване на непълнолетното момиче. По информация на държавното обвинение соченият за нападател и жертвата са първи братовчеди.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
5cVX


Всичко за коронавируса
Още новини
Три нови лекарства ще реимбурсира НЗОК за лечение при наследствена транстиретинова амилоидоза
19.03.2026 17:47:33 Надежда Ненова

Три нови лекарства ще реимбурсира НЗОК за лечение при наследствена транстиретинова амилоидоза

Три нови лекарствени продукта ще реимбурсира НЗОК за лечение при наследствена транстиретинова ами ...

Безплатна имунизация срещу менингококов менингит В за деца обмисля МЗ
19.03.2026 17:22:46

Безплатна имунизация срещу менингококов менингит В за деца обмисля МЗ

В средносрочен план МЗ може да даде възможност за безплатна имунизация срещу менингококов менинги ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...