!
Четвъртък, 01 Май 2025
12
септ
 

Стотици успешни операции с робот направиха в УМБАЛ "Каспела"

Понеделник, 12 Септември 2022 | 09:23:30


Близо 400 успешни операции проведоха с помощта на роботизираната хирургия в университетската болница за активно лечение "Каспела" в Пловдив за последните две години. Урологичните роботизирани интервенции са извършени от д-р Иван Вълканов и неговия екип

Близо 400 успешни операции проведоха с помощта на роботизираната хирургия в университетската болница за активно лечение "Каспела" в Пловдив за последните две години. Урологичните роботизирани интервенции са извършени от д-р Иван Вълканов и неговия екип, а роботизиранитеоперации в гръдната хирургия от д-р Васил Петров и екипа му, съобщиха от лечебното заведение.

Завеждащият Клиника по хирургия в лечебното заведение проф. д-р Росен Димов, който е и професор към „Катедра по Специална хирургия" в Медицински университет - Пловдив, заедно с екипа си успяха да направят най-много роботизирани операции в коремната хирургия в България.

Проф. Димов разкри какви са предимствата и недостатъците на роботизираната хирургия, като преди това отговори на най-често срещания въпрос - защо е необходимо да има посредник между ръцете на хирурга и обекта на оперативното лечение?

В конкретния случай става въпрос за оперативно лечение посредством лапароскопия "безкръвни операции", при които коремната кухина се изпълва с газ и се работи през миниатюрни отвори в коремната стена. Тоест ръцете на хирургичния екип са извън човешкото тяло и се работи със специални инструменти. Това се прави като опит да бъде намалена хирургичната травма от разрязването на коремната стена - мускули, фасции, сухожилия, нерви и кръвоносни съдове, обяснява проф. Димов.

Според него предимствата на системата DaVinci за пациентите са няколко.

Визуализация. 3D камерата на системата позволява да се видят ясно и да се идентифицират и най-малките структури в оперативното поле - кръвоносни съдове, нерви. Образът, който получава хирургът, е "сякаш плува вътре в коремната кухина".

Манипулации. Суперспециалните инструменти на системата позволяват такива движения на върха им, каквито са непостижими от никой друг хирургичен инструментариум.

Всичко това в съчетание позволява пациентът да се възстанови много по-бързо от операцията, с много по-малко болка. Да се раздвижи още в същия ден и да се завърне в семейството си по най-бързия начин, категоричен е проф. Димов.

Съществува и предимство за обществото и това е бързото възстановяване, което позволява по-малко скъпи болнични грижи. Липсата на рехабилитация и раздвижване дава възможност на пациента да се върне съвсем скоро към трудовите си задължения и семейните ангажименти.

Относно плюсовете за хирургичния екип, проф. Росен Димов споделя, че се работи в комфортно седнало положение, с много добра ергономия. Няма преумора, болки в кръста, ставите, главоболие или световъртеж.

„Мисля, че никой пациент не би искал да бъде опериран от преуморен екип.", смята началникът на Клиниката по хирургия в УМБАЛ "Каспела".Използването на системата не е възможно при всеки един случай. Ако има предходни операции с налични сраствания в коремната кухина, често това е пречка за операцията с DaVinci. При някои спешни състояния като тежък перитонит или сплитане на червата, също не е възможно използването й.

За обществото все още стойността на самата система, нейното софтуерно поддържане, себестойност на инструментариума е много висока. Надеждите са, че с популяризирането и навлизането на системата в широка употреба, ще дойде момент за намаляване цената на една процедура.

Това е недостатъкът за хирургичния екип при работа с роботизираната хирургия. За да се придобият необходимите знания и умения за ефективно и безопасно използване на робота, се преминава през дълъг, специфичен и скъп период на обучение и самообучение, до получаване на сертификат, удостоверяващ компетентност за работа с DaVinci.

Много важен въпрос за пациентите и техните близки - гарантира ли системата DaVinci успешния краен резултат от операцията? В отговора си на този въпрос, проф. Димов е категоричен:

„Не. Нищо не може да бъде гарантирано нито от машина, нито от човек, що се отнася до оздравяването. Това е сложен многофакторен процес, който може да бъде подобрен от системата и от компетенцията на хирурга, но не и гарантиран."

Хирургичната система ДаВинчи е една от първите минимално инвазивни хирургически системи с помощта на роботи, одобрени от FDA. Днес роботите ДаВинчи са повече от 5000 броя в света и се използват от хирурзи във всички 50 щати на САЩ, както и в 67 страни по света.

Национална здравноосигурителна каса вече реимбурсира роботизирани операции в коремната хирургия, както и в урология, гръдна хирургия и гинекология. Така пациенти със злокачествени новообразувания могат да бъдат оперирани със системата ДаВинчи по клинична пътека.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
wsjQ


Всичко за коронавируса
Още новини
Специализирано обучение за старши сестри се проведе в МБАЛ - Пазарджик
01.05.2025 09:55:27

Специализирано обучение за старши сестри се проведе в МБАЛ - Пазарджик

Специализирано обучение за старши медицински сестри по иновативен метод за фиксиране на периферен ...

Финансирането на Детската болница и вливането на други детски структури в нея е обсъдено с Обществения съвет
30.04.2025 17:39:12

Финансирането на Детската болница и вливането на други детски структури в нея е обсъдено с Обществения съвет

Възлагането на геоложки и хидроложки проучвания за анализ на почвата и подземните води на терена, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...