!
Понеделник, 29 Декември 2025
16
февр
6
 

Сунгарска: Спешната помощ е най-екстремното звено в здравеопазването

Петък, 16 Февруари 2024 | 12:12:23
6

„Не се учудвам, че са малко младите лекари, които искат да си причинят това да работят в Спешна помощ. Това по цял свят е така, защото Спешна помощ е най-екстремното звено в здравеопазването. Тук се изсипва денонощно безкрайно много адреналин, ко

„Не се учудвам, че са малко младите лекари, които искат да си причинят това да работят в Спешна помощ. Това по цял свят е така, защото Спешна помощ е най-екстремното звено в здравеопазването. Тук се изсипва денонощно безкрайно много адреналин, който амортизира, повлиява живота на човека. Но пък от друга страна има и много положителни страни на това да се работи в Спешна помощ“. Това коментира пред bTV говорителката на ЦСМП – София Катя Сунгарска във връзка с изнесената от МУ – София статистика за нагласите на новозавършващите лекари.

Според Сунгарска би било добре у нас да се въведе практиката, съществуваща в много страни по света – всеки млад лекар, който завърши, да премине школата на Спешна помощ. „Няма по-голяма школа за лекар от Спешната помощ. В някои страни е половин година, в някои – една, в други пък – две. Това ще намали драстично кадровия дефицит в Спешна помощ“, посочи тя и допълни: „Но пък младите лекари, които преминават тази школа, излизат с невероятна опитност, защото в Спешна помощ може да се види абсолютно всякакво състояние и лекарят там е сам – затова има тази невероятна екстремност и адреналин. Защото едно е да си в ДКЦ или болница – можеш да извикаш колега, можеш да ползваш лаборатория, техника, за да се ориентираш за какво става въпрос. Докато тук си сам – с всичко, което си научил, с двете си ръце и със слушалката на врата“.

Катя Сунгарска каза още, че практикуващите в Спешна помощ изключително бързо стават лекари и сподели: „Когато заминат наши лекари в чужбина, където и да са по света, тъй като поддържаме връзка, ми казват – „Кате, тук в момента, в който кажа, че имам практика в Спешна помощ, започват да ме гледат с уважение“.

И ако това отношение към тази професия вземе, че влезе в душите и в главите ни, мисля, че може да се обърне тенденцията“, каза тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rHpj

Калин Демерджиев 18.02.2024 09:16:17

Изключително точно казано! Браво на Катя Сунгарска, че изнася истината за работата в Спешна помощ! Всяко "дете", което е завършило медицина, иска да стане добър лекар и на запад и на изток са решили това точно с работа в Спешна помощ - логично и подпомагащо и двете страни! Плювачите да почнат да мислят! Да се хули и оплюва е много лесно, но да свършиш нещо качествено, е смисленото!

Гост 19.02.2024 08:50:08

Плювачите сте вие плащащите мизерни заплати на лекарите в Спешна Помощ. 35 години плюете на тях ,ако се съди по заплащането (от общо 79 години комунизъм) .Плюете на тях и ползвате на корем. Защото така ви научиха комунягите и фалшивите десни

лекар от София 16.02.2024 15:42:23

Само в тъпата глава на Сунгарска Спешна помощ са разни линейки и екипи! Тук става въпрос за току що завършили деца, които НЕ искат да специализират медицинската специалност Спешна медицина, която има малко общо с това да се тътрузят болни по линейките! Истинската спешна медицина е в БОЛНИЦИТЕ в спешните отделения! Държанката на Геуев въобще не е в час!

Гост 16.02.2024 13:46:27

Ироняита е, че Спешна Помощ служи на ....политическата класа комуняги в изпълняването на безлимитна, масова безпардонна консумация на здравни услуги без обслужените лица в 70% да не са спешни, просто безобразно позлващи медицински прегледи без чакане. Тоест изпълняваме въжделенията на политическата класа комунета, че лекрят е слуга на народа. Злоупотребяващите със спешната помощ не се глобяват, не се връщат ,защото и не се прави и триаж, а работещите там ги е страх да върнат наглеците за да не бъдат маркирани като нехуманни. Всичко това е с натиска,благословията на комунягите във властта и обслужва продължаването на комунистическите форми на безплатно и незаплащано 'здравеопзване' . Докога си мислят ,че ще продъжава този порочен модел, а ?

Гост 16.02.2024 15:05:50

Абсолютно точно. А на Катя Сунгарска все повече ще и се обаждат от чужбина. с 'Кате тук е МНОГО МНОГО ПО-ДОБРЕ. Не ни чакай !"

Господинов 16.02.2024 12:20:42

Да не ти е бай Тошово време


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антония Кишева: Има ситуации и сценарии, които не се учат от учебници
28.12.2025 10:19:56 Невена Попова

Доц. Антония Кишева: Има ситуации и сценарии, които не се учат от учебници

Доц. Антония Кишева е възпитаник на Първа езикова гимназия – Варна. През 1999 г. завърш ...

Осигуряването на безплатен антибиотик за лечение на детски инфекции – сред постиженията на НМД за 2025 г.
27.12.2025 11:22:36

Осигуряването на безплатен антибиотик за лечение на детски инфекции – сред постиженията на НМД за 2025 г.

През годината Национална мрежа за децата (НМД) направи важни стъпки за подобряване на детското зд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...