!
Вторник, 08 Юли 2025
08
юли
3
 

Трудовите възнаграждения на специализантите може да бъдат записани в Наредба 1 (Допълнена)

Според младите лекари свободните места за специализация по държавна поръчка са в непривлекателни населени места

Вторник, 08 Юли 2025 | 17:40:17 Надежда Ненова
3

Предложенията на младите колеги за специализациите, възможностите за по-голяма прозрачност в конкурсите за специализация и финансирането на специализациите бяха обсъдени днес, каза след срещата пред журналисти министърът на здравеопазването доц. Силви

Предложенията на младите колеги за специализациите, възможностите за по-голяма прозрачност в конкурсите за специализация и финансирането на специализациите бяха обсъдени днес, каза след срещата пред журналисти министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов след срещата на ръководството на МЗ с представители на младите лекари от „Бъдеще в България“, БЛС и БФС.

Това беше първата среща на създадената от министър Кирилов работна група, която да разгледа възможностите за промени в Наредба № 1 за придобиване на специалност в системата на здравеопазването и която беше създадена след поредица протести и обсъждания в парламента на исканията на младите лекари във връзка с ниското заплащането на труда на специализантите и за промени в конкурсите за специализации.

Министърът подчерта, че в момента има три възможности за специализация – чрез държавна поръчка, чрез трудови договори с базите, определени за специализации, както и чрез тристранни договори между бази, които нямат акредитации с бази, имащи акредитация и специализантът.

По време на срещата са били набелязани конкретни стъпки.

Първата е свързана с провеждането на централизиран изпит за специализанти

Министър Кирилов изтъкна, че такава промяна вече е обсъждана и от екипа на Министерството. „Има различни варианти, но заедно ще търсим най-доброто решение, като вземем предвид всички плюсове и минуси", посочи доц. Кирилов. Той напомни, че централизираният изпит е бил отменен по инициатива на организации на специализанти преди години. От Инициативния комитет поеха ангажимент за писмено представяне в кратък срок на своята позиция за централизиран конкурс. Всички страни в работната група се обединиха около това, че е важно да се гарантира прозрачност при провеждането на конкурсите за специализанти.

Друга промяна, която бе обсъдена по време на срещата, касае чл. 15, ал. 3 на Наредбата, в който се посочва, че трудовото възнаграждение на специализанта, получавано за извършваната от него дейност, не може да бъде по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност. Министърът пое ангажимент работната група да разгледа всички възможности за корекция на този текст и да обсъди предложенията с работодателите.

Като следващата стъпка бе набелязано създаването на дигитална платформа за сигнали, свързани с нередности по време на обучението на специализантите. Техните представители изтъкнаха, че към момента такива сигнали не се подават от притеснение за работните им места. От своя страна заместник-здравния министър д-р Бойко Пенков посочи, че е в правомощията на министъра на здравеопазването да извършва проверки за качеството на обучението и е важно правата на специализантите да бъдат гарантирани и да се осъществява системен контрол.

„Младите медици повдигнаха въпроса за това, че не всички бази са оборудвани със съвременна апаратура, като ние наблегнахме на факта, че това е важно, особено в диагностичния процес, но за мен е много важно и клиничното мислене. Искането на специализантите при зачисляване за специализация да се има предвид главно високия успех е част от проследимостта и прозрачността, и затова предстои среща с деканите на факултетите, свързани със здравеопазване, на която ще се постави въпросът за същината, организацията на изпитите и класирането. Идеята е първите 50 човека да могат да избират от всички места за специализация, допълни той, като целта е медици с по-висок успех да имат улеснен достъп до специализация“, каза още министърът.

Темата за обвързващи договори с болници и специализантите не е обсъждана днес,

но тя трябва да се разгледа, каза още доц. Силви Кирилов.

Зам.-председателят на БЛС д-р Иван Маджаров заяви след срещата, че Лекарският съюз застава 100% зад исканията на младите им колеги. „Трябва обаче да се внимава в изпълнението, защото там, където те нямат претенции по отношение на Наредбата, имат претенции по отношение на контрола в прилагането й. Трябва да се мисли за вариант, при който да има обективен контрол, който да не застрашава самия специализант. Сега младите лекари имат притеснения, че ако подадат сигнал, може да им се случи нещо и са напълно прави“, каза той.

„За мен не по-малко важно е да се съсредоточим върху това, че в Наредба 1 за специализациите упоменатата за възнаграждение сума за държавна поръчка е не по-малко от 2,5 минимални работни заплати и тя трябва да бъде повишена. Другият проблем е, че за специализантите, които не са държавна поръчка възнаграждението трябва да е не по-малко от минималния осигурителен доход на лекар, който е 1077 лв. Това категорично трябва да се премахне и двете форми на специализация трябва да бъдат изравнени. Всяко лечебно заведение трябва да знае, че ако иска да назначи млад лекар, особено ако той е специализант, не може да го направи за по-малко от 150% от средната работна заплата за страната“, допълни д-р Маджаров.

От БЛС смятат, че стойността на възнагражденията трябва да бъде записана в Наредба 1, а не в Закона за лечебните заведения, защото това ще гарантира изплащането им.

„Ще настояваме, както сме настоявали години наред, в новия НРД да бъде записано, че

завършилите лекари и специализантите да имат пълни права като изпълнители по клинични пътеки

Това ще осмисли както назначаването им, така и възнагражденията, които ще получават, защото никой не от тях не иска да получава незаслужено възнаграждение“, каза д-р Иван Маджаров.

Най-основните проблеми, които трябва да се уредят в Наредбата за специализацията, са конкурсите за специализация, които в момента не са прозрачни и не дават шанс на най-добрите да бъдат класирани и да получат работните си места, каза Калина Божилова от Инициативния комитет „Бъдеще в България“. Тя уточни, че в момента специализация започват медици по фамилна линия или такива, които дълго време са работили в отделението на дадено лечебно заведение, което не е достатъчен критерий, за местата, които трябва да бъдат заети от специализантите.

Божилова допълни, че министър Кирилов е поел конкретен ангажимент да се регулират основните минимални възнаграждения на специализантите, тъй като в момента наредбата посочва, че специализантите не могат да получават по-малко от минималния осигурителен доход за страната, което е 1077 лева. „През 2025 г. това възнаграждение е срамно“, добави тя.

Свободните места за специализация по държавна поръчка са в непривлекателни населени места, каза Василена Димитрова, студент по медицина в МУ-София, запитана за незаетите места за специализация. По думите ѝ, с тези места се цели привличане на кандидати за специализация, но

единствено с предложението за 2,5 минимални работни заплати няма как да се привлекат медици

В малките населени места липсват достатъчно пациенти, липсва апаратура в болниците, липсват лекари, които адекватно да обучат специализантите, каза още Димитрова.

Обсъжданията в работната група ще продължат и на предстоящите срещи до края на месеца. Междувременно ще бъдат проведени и работни срещи с ректорите на Медицинските университети и деканите на Факултетите, както и с работодателските организации в сектора.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%U*4

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 08.07.2025 21:12:04

1.Пиерос Сотириу – 600 хил. евро на година Кипърският централен нападател акостира на Хювефарма Арена в началото на миналата година, но бързо се превърна в основен футболист и реализатор на отбора от Разград. За да подпише договора си с орлите, Пиерос Сотириу се съгласи на редуцирана заплата в сравнение с това, което получаваше в Астана. В Казахастан Сотириу получаваше около 800 хил. евро на година, но за да подпише с Лудогорец той направи компромис и сега защитава зелената фланелка срещу „скромните“ 600 хил. евро на година, което автоматично го прави най-скъпоплатеният футболист в родния елит. 2. Кирил Десподов – 40 хил. евро на месец Кирил Десподов се завърна в родния футбол с гръм и трясък след неуспешен престой в Италия където не успя да се наложи в състава на Каляри. Шокиращо или не, Десподов всъщност получава по-висока заплата в новия си отбор отколкото в италианския тим. Лудогорец успя да уреди трансфера на бързоногото крило срещу сумата от 2 млн. евро и по този начин го направи един от най-скъпите трансфери в историята на българския футбол. Ето и хронология на заплатата, която получаваше Кирил Десподов като футболист на ЦСКА-София, Каляри и Лудогорец: ЦСКА-София – 5 000 евро на месец Каляри – 35 000 евро на месец Лудогорец – 40 000 евро на месец 3. Тодор Неделев – 20 хил. евро на месец Любимецът на феновете на канарчетата нееднократно отказа любопитните оферти от страна на ЦСКА-София, Левски и Лудогорец. Носещ жълто-черната любов в сърцето си, Тошко наскоро преподписа с Ботев (Пловдив) и защити за пореден път думите си, че в България ще играе само за отбора, от който е тръгнал за големия футбол. Предполага се, че креативният футболист и капитан на Ботев (Пловдив) защитава цветовете на своя тим срещу заплащане от 20 000 евро на месец, което го поставя много високо в класацията по заплати на футболисти в България. 4. Жорди Кайседо – 15 хил. евро на месец Драмата с трансфера на новата перла в атаката на червените бе пълна. Проблемите, които той имаше с бившия си отбор, не му позволиха трансфера на Армията да се случи лесно, но в крайна сметка той подписа с новия си клуб и бързо успя да се аклиматизира към условията на българския футбол. В момента той е един от най-добрите голмайстори в родното първенство и съвсем заслужено прикова интереса на някои световни грандове като Бока (Хуниорс), а и отбори от Западна Европа като Спортинг (Хихон), чиято оферта от 4.5 млн. евро бе отказана от Гриша Ганчев! Еквадорецът ниже гол след гол с червения екип срещу месечно възнаграждение от 15 000 евро на месец, а това означава, че той е сред най-добре платените футболисти в родния елит. 5. Юрген Матей – 15 хил. евро на месец По темата за заплати на футболисти в България няма как да изпуснем възможността да говорим и за новия капитан на ЦСКА-София Юрген Матей. Партньорството в отбрана с Мено Кох превърна ЦСКА-София във втория най-добре защитаващ се отбор в Първа лига, а стабилността, която Матей излъчва, не остана незабелязана от Стойчо Младенов и Гриша Ганчев. Треньорът на червените даде капитанската лента на Юрген Матей, а Гриша Ганчев възнагради финансово нидерландеца като го направи равен по заплащане с Жорди Кайседо и сега и двамата прибират по 15 000 евро на месец. 6. Димитър Илиев – 8 хил. евро на месец На другия полюс по темата за заплати на футболисти в България е Димитър Илиев, но това определено не се дължи на поради липсата на класа. Митко Илиев е двукратен носител на отличието Футболист на България – за 2019 и 2020 година, а в последните 5-6 години се превърна в константа при голмайсторите. За съжаление, Христо Крушарски и наложената от него финансова политика в отбора на Локомотив (Пловдив) е безкомпромисна и дори двукратен носител на отличието Футболист на България не може да получава повече от 8 000 евро на месец. Именно срещу тавана на заплатите се разписва капитанът на Локомотив (Пловдив). 7. Георги Миланов – 7.5 хил. евро на месец Положението със заплати на футболисти в България не винаги е цветущо, а добър пример за това е отборът на Левски. Финансовите проблеми на синия клуб принудиха Наско Сираков да прибегне до драстични мерки с редуциране на заплатите на футболистите, а пръв на подобна мярка се съгласи не кой да е а Георги Миланов. Българският национал се е съгласил на новите параметри по договора си, които спрямо стария договор изглеждат така: Заплащане според стария договор – 15 000 евро на месец Заплащане според новия договор – 7 500 евро на месец

Лекар 08.07.2025 18:53:12

Само кратуната на псевдодоктора Маджаров може да измисли такава глупост, че заплатата да бъде записана в Наредба 1. Заплатите глупако се уреждат в рамковия трудов договор, които твоите шефове от частните болници не искат да подпишат и торпилират процеса със всякакви шикалкавения!

Гост 08.07.2025 17:45:52

Само стачки оправят дерибеите в здравеопазването!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Темнилов: Инвестицията в младите лекари е изключително важна
08.07.2025 17:11:15

Д-р Темнилов: Инвестицията в младите лекари е изключително важна

"Тъй като сме между двата „мастодонта“ - София и Пловдив“, една трета от колеги ...

Постиженията по мащабен европейски проект бяха представени в МУ-Варна
08.07.2025 16:46:50

Постиженията по мащабен европейски проект бяха представени в МУ-Варна

На заключителна пресконференция в Медицински университет – Варна бяха представени пред меди ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...