!
Вторник, 03 Юни 2025
23
авг
 

УМБАЛ Бургас получи робот за автономна UV-дезинфекция

Понеделник, 23 Август 2021 | 14:48:00


УМБАЛ Бургас получи робот за автономна UV-дезинфекция, съобщават от лечебното заведение. От там поясняват, че болницата е една от четирите в страната, която е получила такава апаратура. С помощта на ултравиолетовите лъчи 

УМБАЛ Бургас получи робот за автономна UV-дезинфекция, съобщават от лечебното заведение.

От там поясняват, че болницата е една от четирите в страната, която е получила такава апаратура.

С помощта на ултравиолетовите лъчи роботът унищожава вируси, бактерии и други микроорганизми с ефективност над 99,99%, създавайки стерилна среда. Затова той ще бъде използван първо в помещения, през които преминават пациенти с COVID-19 – рентген, триажен център, спешно отделение. Впоследствие той ще помага на специалистите в болницата в борбата с вътреболничните инфекции, в операционните и в други отделения.

Роботът се предоставя безвъзмездно на УМБАЛ Бургас по линия на обща поръчка на Европейската комисия, финансирана от Инструмента за спешна подкрепа на ЕС. Болницата е единствената в региона и третата в страната, която получава такъв робот. „Фактът, че ние сме определени да получим това дарение, показва важността, която болницата ни има за региона и аз се радвам, че нашият труд е забелязан и оценен. Роботът дезинфекцира без човешка намеса, което ще ни помогне да спестим труда на персонала, зает с това в момента", обясни директорът на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски при официалното представяне на апаратурата днес.

Роботът се управлява дистанционно, като по време на процеса на дезинфекция в помещението не присъстват пациенти и персонал, но е възможно да се обезопаси и да работи и в присъствието на хора, посочи г-н Момчил Кръстев, представител на датската компания – производител и управител на фирмата-дистрибутор за България. Той демонстрира работата на робота в един от болничните коридори.

Апаратът е в състояние да дезинфекцира една болнична стая за време между 5 и 15 минути. Той работи по зададена карта на помещението, като не е необходимо човешко присъствие – картите се залагат в паметта му и е достатъчно само да влезе в стаята, за да я „разпознае“ и обиколи. С едно зареждане роботът може да дезинфекцира над 18 помещения.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tH9U


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 16 500 жени са били обхванати от скрининга за рак на маточната шийка през 2024 г.
02.06.2025 17:26:19

Над 16 500 жени са били обхванати от скрининга за рак на маточната шийка през 2024 г.

Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, проведена в последното триме ...

Над 106 000 издадени и близо 118 000 изпълнени рецепти отчита НЗОК за ден
02.06.2025 17:05:30

Над 106 000 издадени и близо 118 000 изпълнени рецепти отчита НЗОК за ден

Над 106 хиляди издадени рецепти и близо 118 хиляди изпълнени след днешния старт при контрола в ре ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...