Двойно увеличават диализните процедури, които трябва да извършват лекар и сестра годишно. Това става ясно от проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 41 от 2009 г. за утвърждаване на медицински стандарт "Диализно лечение".
С предложените изменения един лекар ще извършва 4 000, а не 2000 диализи годишно, а медицинска сестра – 1500, вместо досегашните 700.
Промяната е мотивирана от факта, че с модернизиране на апаратурата и използваните медицински изделия за провеждане на диализно лечение необходимостта от медицински персонал е намалена, без това да даде отражение на качественото провеждане на диализното лечение, се казва в мотивите към проекта.
Актуализирано е и изискването за обучение на медицинските сестри при започване на работа в диализна структура. Преди започване на работа медицинските сестри трябва да преминат най-малко седмично обучение в структурата, в която ще работят, а до края на третата година от началото на работата им в диализната структура трябва да преминат и курс по диализно лечение по реда на продължаващото обучение.
С проекта се предлага добавяне на възможност за лекарите със специалност по детска нефрология и хемодиализа да участват като специалисти в дейността на диализно лечение, тъй като до момента тяхното специалност не е била посочена в медицинския стандарт като компетентна медицинска специалност за тази дейност.
Уточнява се разпоредбата относно осигуряване на дейността по клинична лаборатория за диализните центрове, като се дава нормативна яснота за възможността диализните центрове да сключват договор с избрано от тях лечебно заведение, извършващо тази дейност на територията на населеното място.
Проектонаредбата презвижда да бъдат заложени ангажименти на диализните структури в болници и на диализните центрове да проследяват пациентите, включени в служебния регистър на лицата, нуждаещи се от присаждане на бъбрек и своевременно да информират при промяна в здравословното състояние на лицето, водеща до временна невъзможност за осъществяване на трансплантацията. При необходимост за подготовка на пациент, подходящ за бъбречна трансплантация, диализната структура/диализният център трябва да организира или да насочи пациента за необходимите медицински дейности при спазване на утвърдените нормативни правила. От МЗ уточняват, че предложената промяна е във връзка с установени несъответствия в здравословното състояние на редица реципиенти, предложени за бъбречна трансплантация от трупен донор, водещи до невъзможност за осъществяване на трансплантация при наличен трупен орган.
Пълния текст на проекта на наредбата и мотивите към него може да видите тук.
Добър ден, приятели! Лек и спорен ден! Какво казва Тошко Йорданов? "Заплатата ми е само 7-8 ХИЛЯДИ лева, когато е "най-спаднала". Не знам точно колко е!".
А заплатите ще ги увеличите ли двойно, мутри кагебистки проклети?