!
Петък, 09 Май 2025
29
ноем
 

Учени: Феноменът "zoom умора" съществува

Сряда, 29 Ноември 2023 | 12:44:07


Една сесия в платформите Zoom, FaceTime или Microsoft Teams може да остави много хора изтощени и апатични и това състояние вече е научно потвърдено като феномен, сочат резултати от проучване, публикувано в списание „Scientific Reports“. Спо

Една сесия в платформите Zoom, FaceTime или Microsoft Teams може да остави много хора изтощени и апатични и това състояние вече е научно потвърдено като феномен, сочат резултати от проучване, публикувано в списание „Scientific Reports“. Според учените, работили над него, определението „zoom умора“ или „умора от мащабиране“ не е фикция и придобива все по-точен смисъл.

Изследването е било фокусирано върху наблюдения на мозъчната и сърдечната дейност на студенти по време на лекции – присъствени - "лице в лице" или чрез видеоконферентна връзка. То категорично е подкрепило началните предположения на изследователите, че съществува връзка между видеоконференциите и физическите симптоми, свързани с умората.

Екипът е изследвал физиологичните реакции на умора при 35 студенти, посещаващи лекции по инженерство в австрийски университет. Половината от курса са присъствали първо на 50-минутната лекция чрез видеоконференция и на лекция „лице в лице“ през следващата седмица. Другата половина са присъствали първата седмица на лекция „лице в лице“, а след това – на видеоконферентна лекция.

Участниците са били подложени на инструментални изследвания - електроенцефалография (ЕЕГ) и електрокардиография (ЕКГ), а също така и на тестове за определяне на настроението и нивата на умора.

Изследователите са анализирали физическите промени, свързани с настъпването на умствена умора.

Те са категорични, че се наблюдават сериозни разлики в параметрите на ЕЕГ и ЕКГ при студентите, които са били на лекциите „лице в лице“ и на онези, които са били в режим на видеоконферетна връзка.

„Умората при участниците във видеоконференциите нарастваше в хода на сесията и състоянието на мозъка им показваше, че се борят и полагат усилие, за да поддържат вниманието си. Настроенията на групите също варираха съществено, като участниците на живо съобщиха, че се чувстват по-жизнени, по-щастливи и по-активни, а онлайн участниците казаха, че се чувстват уморени, сънливи и изтощени“, отбелязват учените.

Като цяло, според тях, проучването предлага ясни доказателства за физическото влияние на видеоконферентната връзка, които налагат извода, че тя трябва да се разглежда като допълнение към взаимодействието „лице в лице“, но не и като негов заместител.

Учените смятат, че подобни изследвания трябва да продължат в бизнес среда и в домашни условия, за да се получи по-точна представа за това как подобни сесии влияят на участниците. Друга препоръка е да бъде увеличен броят на участниците.

Изследването е проведено като част от проекта "Технострес в организациите", финансиран от Австрия и посветен на събирането на валидни доказателства за това как технологиите влияят на човешкия организъм и в частност на мозъка.

Други проучвания, публикувани в хода на проекта са посветени на „дигиталните детоксикации“, промените при смяна на работните места и използването на социални мрежи.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ZEuH


Всичко за коронавируса
Още новини
Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет
08.05.2025 17:43:06

Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет

Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за откриване на Факултет по ...

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград отново в ръководството на болницата
08.05.2025 17:32:47

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград отново в ръководството на болницата

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград Орлин Цветков  се върна отново на работа в лечебното заведение ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...