!
Петък, 13 Март 2026
19
ян
 

Форум, посветен на затлъстяването, ще се състои в УМБАЛ „Лозенец“

Понеделник, 19 Януари 2026 | 13:19:49


На 14 март 2026 г. в УМБАЛ „Лозенец“ ще се проведе Metabolic & Adipose Medicine 360° – Форум за клинични иновации и интердисциплинарни решения – специализирано медицинско събитие, посветено на съвременното разбиране за з

На 14 март 2026 г. в УМБАЛ „Лозенец“ ще се проведе Metabolic & Adipose Medicine 360° – Форум за клинични иновации и интердисциплинарни решения – специализирано медицинско събитие, посветено на съвременното разбиране за затлъстяването като системно заболяване. Това съобщават от лечебното заведение.

Форумът се организира от Метаболитния център към УМБАЛ „Лозенец“ в партньорство с Българската асоциация по репродуктивни и метаболитни заболявания (БАРМЗ) и събира водещи експерти от ендокринологията, акушерството и гинекологията, психологията, диетологията, пулмологията, неврохирургията и технологиите.

Програмата предлага 360-градусова, мултидисциплинарна перспектива — от биологията на адипозната тъкан и неврометаболитните връзки до персонализираното хранене, дигиталните технологии и интегрираните модели на грижа. Фокусът е върху практическата приложимост, клиничните алгоритми и реалните решения за управление на затлъстяването и свързаните с него заболявания в съвременната медицинска практика.

Сред основните акценти са ролята на адипозната тъкан като ендокринен и имунометаболитен орган, затлъстяването като мултиорганно и интердисциплинарно предизвикателство и интерактивната сесия „My Metabolic Plate“ с участието на Кристина Орсова, кулинарен автор и доц. Росица Попова, диетолог.

Форумът ще се проведе в аулата на УМБАЛ „Лозенец“ на ул. „Козяк“ 1 в София.

Събитието е сертифицирано от БЛС и е насочено към медицински специалисти, работещи в областта на метаболитното здраве.

---------------------

Програма

08:30 – 09:30 – Регистрация

09:30 – 10:00ч. - Откриване на форума | Keynote

AdipoScience 360° – Революцията в медицината на адипозната тъкан и нейното влияние върху всяка клинична специалност

  • Адипозната тъкан като ендокринен и имунометаболитен орган
  • Метаболитни функции на бяла, кафява и beige адипозна тъкан
  • Невроадипозна комуникация: мозък–адипозен орган

Лектор: Д-р Десимира Миронова, дм. Ендокринолог към МЦ „Лозенец“

10:00 – 10:30 | Сесия I - Биология и физиология на адипозната тъкан – нови научни хоризонти

Сателитен симпозиум 

Лектор: Д-р Ивайло Богомилов, дм, Ендокринолог

10:30 – 11:00 - Кафе пауза / Networking Break

11:00 – 12:20 | Сесия II - Затлъстяването като системно заболяване – интердисциплинарен спектър

Тема 1: Асистирана репродукция при затлъстяване: влияние на индивидуализираните протоколи върху фертилния изход

Лектор: Д-р Елена Бангеева, Акушер-гинеколог към Репродуктивен център в болница Доверие

Тема 2: Плацентата като медиатор на метаболитното програмиране: фетален поглед при майчиното затлъстяване 

Д-р Милена Керезова, лекар-специалист в Клиниката по Акушероство и гинекология към УМБАЛ „Лозенец“

Тема 3: Обструктивна сънна апнея: диагностика, лечение и връзки със затлъстяването

Лектор: Д-р Петър Чипев, Пневмология и фтизиатрия към Център Inspiro

Тема 4: От симптома към смисъла: психологични измерения в лечението на затлъстяването

Темата разглежда психологичните измерения на затлъстяването като системно заболяване, в което симптомът не може да бъде разбран единствено чрез биологични и поведенчески модели. Фокусът е върху емоционалното хранене, мотивационните колебания и вътрешнопсихичните конфликти, които често поддържат симптома и влияят върху терапевтичния отговор. Представя се ролята на психологичната работа като ключов елемент в интегрирания подход към лечението, допринасящ за по-добро придържане към терапията и за по-устойчиви промени във времето.

Лектор: Д-р Виолета Азис, Клиничен психолог и ръководител на Центъра за психологична помощ към УМБАЛ “Лозенец”

12:20 – 12:40 | Сесия III - Неврометаболитни връзки и хирургични перспективи

Хирургични и анестезиологични предизвикателства при пациенти със затлъстяване в неврохирургията

Лектор: Д-р Яна Петрова, Неврохирург в Клиника по Неврохирургия към болница СофияМед

12:40 – 14:00 - Обедна почивка + „My Metabolic Plate“ – интерактивно преживяване за персонализирано хранене с участието на Кристина Орсова, кулинирен автор и доц. Росица Попова, диетолог към УМБАЛ „Лозенец“

Под ръководството на клиничен диетолог участниците ще вземат участие в интерактивна демонстрация, в която сами ще изградят своята балансирана „метаболитна чиния“ чрез специално подготвени тематични станции.

Сесията представя принципите на персонализираното хранене и практическите стратегии за управление на затлъстяването и метаболитните нарушения, включително:

  • правилно комбиниране на макронутриенти
  • контрол на порциите
  • избор на храни с висока хранителна плътност
  • създаване на устойчиви хранителни навици

Чрез подхода „учене чрез действие“ участниците ще усвоят приложими умения, които могат да бъдат пренасяни в клиничната практика и в ежедневието на пациентите.

14:00 – 14:20 | Сесия IV - Хранене, метаболизъм и персонализирани диетични стратегии

Роля на клиничния диетолог в управлението на затлъстяването – персонализирани хранителни планове – метаболитни адаптации – работа в мултидисциплинарен екип

Нови направления: нутригенетика, нутригеномика, мониторинг на хранителното поведение

Лектор: Доц. Росица Попова, диетолог към УМБАЛ „Лозенец“

14:20 – 14:40 | Сесия V - Технологии и иновации в метаболитната медицина

Към персонализирано метаболитно здраве: AI-асистирана интеграция на микробиомно секвениране и функционално микрофлуидно тестване

Изкуствен интелект в мониторинг и прогнозиране. Дигитални системи за проследяване при хронични метаболитни заболявания.

Лектор: Гл. ас.  Д-р инж. Борис Киров, Заместник-декан на научната дейност, Технически университет- София

14:40 – 15:10 - Кафе пауза

15:10 – 16:00 | Сесия VI - Клинични казуси – интердисциплинарни модели на грижа

Клинични случаи, представени от:

  • Ендокринолог
  • Акушеро-гинеколог (репродуктивен специалист)
  • Пулмолог (сънна апнея)
  • Диетолог
  • Психолог
  • Неврохирург

Фокус: реална практика, алгоритми и координирана грижа

16:00 – 16:15 - Заключителна дискусия и Q&A

Обобщение на научните акценти.

Интердисциплинарен панел с всички лектори.

16:15 – 16:30 - Закриване на форума 

 

Важно: местата за Metabolic & Adipose Medicine 360° – Форум за клинични иновации и интердисциплинарни решения са ограничени. Събитието ще се проведе на български език.

Цена за участие: 59€. Курсът е сертифициран от БЛС и всеки участник ще получи точки за продължаващо медицинско обучение.

За участие и подробности пишете на: vgenov@lozenetz-hospital.com 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Gbxm


Всичко за коронавируса
Още новини
Какво е качествена болнична помощ и как се удостоверява? (Видео)
13.03.2026 12:30:10

Какво е качествена болнична помощ и как се удостоверява? (Видео)

Какво включва качествената медицинска помощ, как е организирана болничната помощ у нас, какви са ...

Парламентът одобри второ удължаване на Бюджет 2025
13.03.2026 11:45:47

Парламентът одобри второ удължаване на Бюджет 2025

Със 174 гласа „за“ и 23 „против“ Народното събрание прие на първо четене ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...