Хората, които редовно носят очила, имат умерено по-нисък риск от заразяване с COVID-19, докато контактните лещи не предлагат допълнителна защита. Това е заключението на група учени от Англия и Уелс, осъществили мащабно изследване под наименованието Virus Watch с 19 000 участници. Резултатите от него са публикувани в платформата medRxiv преди партньорска проверка.
Целта на проучването е била да анализира значението на окото като път на заразяване с коронавирус. Участниците са отговаряли всяка седмица на въпросник за използването на очила и контактни лещи, като изследването е започнало през юни 2020 г.
Над 11 000 от тях са предоставяли всеки месец и кръвни проби, за да се докаже наличие или отсъствие на зараза със SARS-CoV-2.
Изследователския екип е анализирал и други рискови фактори, но учените са категорични, че рискът от инфекция е с 15% по-нисък за хората, които носят очила, в сравнение с тези, които никога не са носили очила.
Защитният ефект е намален при тези, които споделят, че очилата им пречат за носенето на маска. Също така учените са констатирали, че не е наблюдаван защитен ефект за носещите контактни лещи.
„Носенето на очила с цел защита трябва да се разглежда като част от по-широки стратегии за предотвратяване на предаването на инфекция в общността и може да бъде ценно за разглеждане в случай на бъдещи пандемии и при професии с висока експозиция, включително от сферата на здравеопазването“, е изводът на екипа.