!
Петък, 09 Май 2025
04
юли
 

Четирима се борят за едно място в специалност „Медицина“ в МУ – Пловдив

Вторник, 04 Юли 2023 | 09:16:28


Нормално и спокойно протече първият от поредицата изпити за прием в Медицински университет – Пловдив, съобщиха от вуза. 1164 кандидати бяха подали заявления за изпита по биология и химия. „Очакванията, че и през тази година интересъ

Нормално и спокойно протече първият от поредицата изпити за прием в Медицински университет – Пловдив, съобщиха от вуза. 1164 кандидати бяха подали заявления за изпита по биология и химия.

„Очакванията, че и през тази година интересът към специалностите от МУ – Пловдив ще бъде висок, се потвърдиха. Общо 1740 кандидати са заявили желание да участват в надпреварата за престижните специалности в Университета. Най-желана остава специалността „Медицина“, където средно 4-ма ще се борят за едно място. При момичетата традиционно конкуренцията е по-голяма“, коментира проф. д-р Ани Белчева - зам.-ректор по учебна дейност на МУ-Пловдив и председател на изпитната комисия.

Приемният изпит за магистърските специалности „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“ беше в рамките на един ден, под формата на тест с два модула – биология и химия, като за тях се поставят отделни оценки.

Модулът по биология включваше 8 типови задачи, съобразени изцяло с учебния материал за задължителна подготовка от 8, 9 и 10 клас, и включваше избрани теми от профилираната подготовка.

Модулът по химия съдържаше въпроси и задачи от учебното съдържание за задължителна и профилирана подготовка от 8 до 12 клас, които обхващат материал от органична и неорганична химия.

„В МУ – Пловдив се обучават студенти от 66 страни, докторанти и специализанти в областта на медицината, денталната медицина и здравеопазването по различни магистърски и бакалавърски програми.", каза още проф. Белчева.

Тя поясни, че са били осигурени всички условия кандидат-студентите да покажат отлични знания и най-добрите от тях да станат студенти в МУ – Пловдив.

Ръководството на Университета пожелава успех на всички и оценява техния избор.

На 5 юли ще се състои изпит по Етика, на 6 юли – по Социална медицина и здравен мениджмънт, а ден по-късно – на 7 юли, е изпитът по Скулптиране, информират още от университета.

Конкурсните изпити за прием в МУ – Пловдив за българските кандидат-студенти се провеждат присъствено.

Съгласно решение на Академичен съвет на МУ – Пловдив, при балообразуването за КСК 2023 г. ще се прилага следният алгоритъм: за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“ като сбор от: оценките по български език и литература от ДЗИ и утроените оценки от конкурсните изпити по биология и химия. Максималният бал е 42, а минималният – 26.

За специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Лекарски асистент“, „Рентгенов лаборант“, „Рехабилитатор“, „Помощник-фармацевт“, „Медицински лаборант“, „Инструктор диетично хранене“, „Инспектор по обществено здраве“, „Медицинска козметика“ като сбор от оценките по: български език и литература от ДЗИ и утроената оценка от конкурсния изпит по етика. Максималният бал е 24. Форматът на изпита по етика за бакалаври и професионални бакалаври е под формата на тест.

Медицински университет – Пловдив създава успешните модели в образованието, казват от там.

Затвърждава се интересът към магистърската програма по медицинска езиково-говорна патология. За втора година предстои прием на висококвалифицирани специалисти – речеви и езикови патолози за работа с пациенти, страдащи от различни заболявания, придружени от комуникативни нарушения.

МУ – Пловдив осигурява специфична уникална научна инфраструктура, приложение на научнобазирани тестове, закупени от САЩ, за диагностика и респективно терапия на пациенти с комуникативни нарушения.

В отговор на конкурентната образователна среда в България Медицински университет – Пловдив разширява обучението по здравни специалности, като предлага съвместни магистърски програми за обучение по „Биостатистика“, „Медицинска микробиология и лабораторна имунология за медико-диагностични лаборатории“ и „Спортна физиология, спортна кардиология и спортна  травматология“.

Записването на кандидати по последните две програми, както и за Медицинската езиково-речева патология, е до 28 юли 2023 година. Ректорското ръководство на МУ – Пловдив се гордее, че Университетът е пионер в страната в създаването на тези нови научнобазирани магистърски специалности, посочват от вуза.

Защо кандидат-студентите убедено припознават МУ-Пловдив като свой първи избор?

Акредитиран с една от най-високите оценки от НАОА, Университетът е сред лидерите на медицинското образование у нас, като за пета поредна година е на първо място в професионално направление „Медицина" , а от 2022 г. и в професионално направление „Обществено здраве".

МУ-Пловдив е едно от седемте висши учебни заведения в страната, което през 2021-ва година получи статут на изследователски университет за върхови научни изследвания и високи постижения от научноизследователска дейност.

Инвестирането в учебни бази и лаборатории, въвеждането на най-съвременни технологии допринася за отличната подготовка на нашите студенти. Симулационният тренировъчен център на МУ-Пловдив е сред най-добрите в Европа и разполага с най-новите симулатори за виртуална реалност, както и с виртуална операционна зала.

Професионалната реали­зация на нашите студенти е определящ критерий за прес­тижа и високия рейтинг на висшето ни училище. Те се реализират успешно както в страната, така и в чужбина. Дипломите от МУ-Пловдив се признават във всички страни-членки на ЕС и ЕИП.

Медицински университет – Пловдив е готов да посрещне своите нови студенти и да даде бъдеще на най-хуманните им мечти!



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VKCM


Всичко за коронавируса
Още новини
Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност
09.05.2025 17:20:51

Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност

Международният ден на физическата активност, който светът празнува на 10 май, ще бъде отбелязан&n ...

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева
09.05.2025 16:59:35

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева

60 000 лв. са нужни за лечението на 20-годишната Сара Руйчева, разказа майка й Цветелина в социал ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...