!
Петък, 26 Април 2024
16
авг
1
 

Доц. д-р Ангел Кунчев:

Ще направим всичко, за да улесним личните лекари при оповестяването на имунизациите

Петък, 16 Август 2019 | 13:14:10
1

Промените в Наредбата за имунизациите ще влязат в сила от обнародването им в Държавен вестник, но на практика ще бъдат реализирани от 2020 г. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНР.   „Очаквам,

Промените в Наредбата за имунизациите ще влязат в сила от обнародването им в Държавен вестник, но на практика ще бъдат реализирани от 2020 г. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНР.  

„Очаквам, че ще има различни коментари по така предложените промени. Вече сме в диалог с общопрактикуващите лекари, тъй като те основно работят в тази област. Те имаха известно несъгласие относно начините на оповестяване на имунизациите, като изпращане на есемес или по друг начин. Ние сме съгласни, че това отнема време и ще направим всичко, за да им помогнем, но важното е да бъдат поканени родителите, за да могат да реагират и ако това не се случи, да можем да потърсим съдействие от различни органи“, каза той.

Доц. Кунчев припомни, че имунизациите са обвързани със социалните помощи, а в случай на допълнителни мерки се ползват услугите и на здравните медиатори, за да може да се осигури максимално имунизационно покритие.

Той коментира и случаите, в които личните лекари отказват да слагат ваксините и пращат децата в специализирани лечебни заведения, където обаче ваксината се заплаща. „Няма основания пациентът да плаща допълнително за това, че личният лекар го изпраща за имунизация в специализиран кабинет. Тази практика не е масова, голяма част от личните лекари са усвоили тази методика. По принцип изпълнението на имунизациите за лицата, вписани в пациентската листа, си е задължение на ОПЛ и няма основание да изпраща пациентите на други места да ги изпълнят, още по-малко да се иска заплащане за това“, каза той.

Главният държавен здравен инспектор уточни, че целта на основните промени в Наредбата за имунизациите е да поддържа нашия имунизационен календар на достатъчно високо ниво и той да е максимално близък и паралелен с календарите на страните от ЕС.

„Ограничат се приемите на основната имунизация на пневмококова ваксина от три на два. Много европейски страни са минали по този път, а изследванията показват, че при двукратен прием се постига достатъчно ниво на защита, затова може да се избегне третият прием на тази ваксина на 6-месечна възраст. Предлага се отпадане на пробата Манту на децата на 11-годишна възраст, при които, ако тя е отрицателна се правилно допълнително БЦЖ-ваксина. Тук разликите между нас и държавите-членки на ЕС са най-големи, за което ние получихме писмени препоръки от СЗО, че е редно да коригираме нашия календар. Намалява се приемите до три и смятаме, че това ще гарантира достатъчна защита“, каза доц. Кунчев.

„С промените в Наредбата се предлага и въвеждане на допълнителна имунизация срещу коклюш на 12 години, тъй като в целия свят има процес на повишаване на възрастта на това заболяване. Оказва се, че е необходима допълнителна доза, за да сме сигурни, че хората са предпазени и в по-високите възрасти“, допълни доц. Кунчев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%*$g

Гост 19.08.2019 00:46:16

Препоръчват за отпадане на пробата Манту на децата на 11-годишна възраст, но от къде? Съизмерими ли са условията в развитите страни с нашата? Знаем в миналото кои са се разболявали при контакт с туберкулозно болни. Каква е статистиката на недостигнат имунитет на 11 години в България или ще следваме без замисляне препоръките? Кой ще бъде наказан, ако има ръст на заболяването след години?


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...