„За нас като лекари винаги е едно огромно преживяване и премеждие да се изправим пред родителите и да кажем: „Вашето дете не чува“, защото това е шок за тях“. Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ доц. Дончо Дончев, началник на Отделението по аудиология и отоневрология в УНГ- клиниката на ВМА. Той обаче бе категоричен, че в страната ни има решение на този проблем, а родителите на всяко дете с увреден слух могат да разчитат на компетентна помощ от специалисти и адекватно съвременно лечение, което се покрива от Здравната каса.
„Медицинските решения при бебета с вродена глухота се появяват в световен мащаб преди 30-40 години, а от 25 години и в България. Средно едно дете на 1000-2000 е с вродена глухота при новородените до 1-годишна възраст, след това ги изследваме на 3-4 годишна възраст и се оказва, че вече 3-4 деца на хиляда са с глухота“, посочи специалистът.
По думите му науката върви още по-напред и на експериментално ниво има научни разработки за възстановяване на слуховия нерв с полипептиди, със стволови клетки, дори на генетично ниво се внасят увредени гени, които прицелно си намират място във вътрешното ухо.
„Очакваме тези новости да излязат от експерименталното ниво и да навлязат в медицинската практика, което неминуемо ще се случи, и тогава няма да има нужда да се поставят електронни устройства, а чрез биологични способи ще се възстановява слухът. Вече има и роботизирана имплантация в Европа, въпрос на време е това да навлезе и в България“, каза доц. Дончев.
Отоневрологът се спря на темата за скрининга на слуха в кърмаческа възраст и обясни, че той се прави навсякъде, но има деца, които го пропускат по различни причини.
Връщайки се назад във времето, доц. Дончев обясни, че преди 25 години в болница „Царица Йоанна - ИСУЛ“ и преди 20 години във ВМА са започнали първите кохлеарни имплантации при деца.
„Вече цялата страна и родилните отделения са покрити с този масов скрининг, като устройствата могат да се приложат и от немедицински лица. Този масов скрининг започва през 2010 година, а по линия на „Българската Коледа“ се осигуряват апарати за всеки един областен център“, каза специалистът.
„Важно е да се знае, че има достатъчно добре изградена здравна система, а родителите да са наясно, че ако детето не премине първия тест за слуха, тогава те трябва да потърсят специалист. Защото след 4-годишна възраст, ако се установи глухота, вече е късно да се пристъпи към кохлеарна имплантация. Не че не се прави, но не е благоприятно“, подчерта доц. Дончев.
От 2006 г. НЗОК покрива кохлеарната имплантация при деца, а от 2007 г. и при възрастни. Най-възрастният пациент е над 75-годишна възраст, обясни доц. Дончев.
„Най-благоприятният период за поставянето на импланта е от една до 2-годишна възраст на детето. Всичко вече се поема от НЗОК, като вътрешната част – електронната протеза, няма нужда от подмяна. Здравната каса на пет години има възможност за подмяна на процесора, за разлика от Сърбия и Румъния, където родителите, ако решат, трябва сами да си го заплатят. Това у нас е факт от повече от пет години“, посочи отоневрологът.
Разговора с доц. Дончев чуйте тук.