!
Понеделник, 05 Май 2025
05
май
 

Доц. Дончев: Родителите на всяко дете с увреден слух могат да разчитат на компетентна помощ

Вече цялата страна и родилните отделения са покрити с масов скрининг, важно е глухотата да се открие рано, подчерта той

Понеделник, 05 Май 2025 | 17:11:31


„За нас като лекари винаги е едно огромно преживяване и премеждие да се изправим пред родителите и да кажем: „Вашето дете не чува“, защото това е шок за тях“. Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ доц.

„За нас като лекари винаги е едно огромно преживяване и премеждие да се изправим пред родителите и да кажем: „Вашето дете не чува“, защото това е шок за тях“. Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ доц. Дончо Дончев, началник на Отделението по аудиология и отоневрология в УНГ- клиниката на ВМА. Той обаче бе категоричен, че в страната ни има решение на този проблем, а родителите на всяко дете с увреден слух могат да разчитат на компетентна помощ от специалисти и адекватно съвременно лечение, което се покрива от Здравната каса.

„Медицинските решения при бебета с вродена глухота се появяват в световен мащаб преди 30-40 години, а от 25 години и в България. Средно едно дете на 1000-2000 е с вродена глухота при новородените до 1-годишна възраст, след това ги изследваме на 3-4 годишна възраст и се оказва, че вече 3-4 деца на хиляда са с глухота“, посочи специалистът.

По думите му науката върви още по-напред и на експериментално ниво има научни разработки за възстановяване на слуховия нерв с полипептиди, със стволови клетки, дори на генетично ниво се внасят увредени гени, които прицелно си намират място във вътрешното ухо.

„Очакваме тези новости да излязат от експерименталното ниво и да навлязат в медицинската практика, което неминуемо ще се случи, и тогава няма да има нужда да се поставят електронни устройства, а чрез биологични способи ще се възстановява слухът. Вече има и роботизирана имплантация в Европа, въпрос на време е това да навлезе и в България“, каза доц. Дончев.

Отоневрологът се спря на темата за скрининга на слуха в кърмаческа възраст и обясни, че той се прави навсякъде, но има деца, които го пропускат по различни причини.

Връщайки се назад във времето, доц. Дончев обясни, че преди 25 години в болница „Царица Йоанна - ИСУЛ“ и преди 20 години във ВМА са започнали първите кохлеарни имплантации при деца.

„Вече цялата страна и родилните отделения са покрити с този масов скрининг, като устройствата могат да се приложат и от немедицински лица. Този масов скрининг започва през 2010 година, а по линия на „Българската Коледа“ се осигуряват апарати за всеки един областен център“, каза специалистът.

„Важно е да се знае, че има достатъчно добре изградена здравна система, а родителите да са наясно, че ако детето не премине първия тест за слуха, тогава те трябва да потърсят специалист. Защото след 4-годишна възраст, ако се установи глухота, вече е късно да се пристъпи към кохлеарна имплантация. Не че не се прави, но не е благоприятно“, подчерта доц. Дончев.

От 2006 г. НЗОК покрива кохлеарната имплантация при деца, а от 2007 г. и при възрастни. Най-възрастният пациент е над 75-годишна възраст, обясни доц. Дончев. 

„Най-благоприятният период за поставянето на импланта е от една до 2-годишна възраст на детето. Всичко вече се поема от НЗОК, като вътрешната част – електронната протеза, няма нужда от подмяна. Здравната каса на пет години има възможност за подмяна на процесора, за разлика от Сърбия и Румъния, където родителите, ако решат, трябва сами да си го заплатят. Това у нас е факт от повече от пет години“, посочи отоневрологът.

Разговора с доц. Дончев чуйте тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ht49


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Цветкова: Астмата не е само заболяване на детската възраст, а може да се отключи и в активна зряла възраст
05.05.2025 17:27:21

Доц. Цветкова: Астмата не е само заболяване на детската възраст, а може да се отключи и в активна зряла възраст

„Покачването на честотата на алергичните заболявания е постоянно в последните десетилетия, ...

ИАМН започва проверки на болници заради починалото дете от Литаково
05.05.2025 16:55:12

ИАМН започва проверки на болници заради починалото дете от Литаково

Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) извършва проверка на няколко лечебни заведения въ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...