„ХИВ инфекцията е актуално заболяване, което вече не е смъртна присъда благодарение на напредъка на медицината и ефективните терапии. Важно е да се знае, че е добре поне веднъж в годината хората да си правят изследване за ХИВ“. Това каза пред телевизия Bulgaria On Air доц. Нина Янчева, ръководител на Катедрата по инфекциозни болести в МУ – София и началник на Отделение за лечение на придобита имунна недостатъчност в столичната Инфекциозна болница.
Тя подчерта, че пациентите с ХИВ вече имат продължителност на живота, която не се различава от тази на останалите хора. По последни данни у нас са регистрирани близо 4000 души с ХИВ, най-често заразените са във възрастовата група 30-39 години.
Специалистката представи и актуални данни за разпространението на инфекцията в света.
„Продължава да има много инфектирани хора, живеещи с ХИВ. За 2022 г. това са 1,3 млн. новоинфектирани, а 39 млн. са тези, които са диагностицирани с инфекцията в момента. От началото на пандемията, от 80-те години до момента, са към 86 милиона - повече от половината са загинали от заболявания, свързани с ХИВ инфекцията", каза доц. Янчева.
Тя припомни, че има рискови групи, при които инфекцията се среща по-често и отбеляза, че в практиката си се сблъсква със случаи на хора, които търсят помощ много късно.
"При част от новодиагностицираните установяваме, че доста късно е поставена диагнозата. Идват в стадий на напреднал имунен дефицит с редица придружаващи заболявания и тежки инфекции", каза доц. Янчева.
„През последната година повечето пациенти, хоспитализирани в отделението, са диагностицирани късно. Пандемията от COVID доведе до страх от посещение в болници и забави голяма част от диагнозите. Рисковите групи най-често са мъжете, които правят секс с мъже (МСМ). Над 80% от нашите пациенти са в тази рискова група. Във висок риск са и употребяващите интравенозни наркотици", допълни тя.
Тя припомни, че инфекцията се предава основно по сексуален път, при необезопасени сексуални контакти, но също така може и чрез преливане на кръв и кръвни продукти.
„Има държавна политика всяка дарена кръв да се изследва. Този механизъм е максимално ограничен. Друг механизъм е от инфектирана майка на плода. Ако тази жена е на терапия, рискът да зарази детето си е нулев", обясни специалистката.
Доц. Янчева подчерта, че има огромна промяна в медикаментозното лечение на инфекцията през последните десетилетия. И ако през 1995 г., когато се въвежда комбинираната терапия, хората с ХИВ са приемали до 20 таблетки дневно, днес те вземат само по 1 таблетка и това им гарантира добро здраве и пълноценен качествен живот.
„Инфекцията не може да бъде напълно ликвидирана. Терапията се приема цял живот“, каза още специалистката.
Утре СРЗИ организира пункт за безплатно изследване за ХИВ/СПИН
30.11.2023 13:47:07СЗО: В 37 от 49 държави в Европейския регион нараства броят на диагностицираните с ХИВ
28.11.2023 16:29:50Закриват Националния съвет по превенция на СПИН, туберкулоза и сексуално предавани болести
27.10.2023 17:35:58