„Нашата работа е изключително динамична, с много стрес в нея. Ежедневието ни е много различно, сблъскваме се с всякакви случаи – от най-леките до най-тежките. Много пъти сме виждали смъртта в очите.“ Това казва д-р Таня Алекова в подкаста на БНР „Линейката“. Д-р Алекова разказва, че работи от 5 години в ЦСМП-София и има случаи, които са впили много жестоко в съзнанието й.
„Такъв е трагедията с големия пожар в дискотеката в Кочани, Северна Македония. Когато дойдохме в Скопие, беше пълна тишина, която сякаш можеше да се реже с нож. Трагедията беше неописуема. Хора търсеха децата си с поглед, а в коридорите на болницата имаше обгорели тела. Това беше нещо, което никога не съм виждала и се надявам никога никой да не види повече“, каза д-р Алекова.
Тя разказа, че е транспортирала момиче на 16 години с 30% изгаряния. „Бяха засегнати лицето й и крайниците й, едва говореше. Успя обаче да каже, че всичко се е случило много бързо и в началото са мислели, че огънят е част от шоуто на сцената. Когато са разбрали, че огънят е истински, тя е била прегазена от хора, които се опитвали да излязат по-бързо“, каза д-р Алекова.
Лекарката е продължила да контактува с майката на момичето, която е придружила дъщеря си в линейката.
„Хората бяха в стрес, плачеха, но въпреки това ни благодаряха за грижите. Когато съм искала да стана лекар, съм си представяла точно това – как ще помагам на хората и ще спасявам животи. Благодарна съм, че моята работа ми предоставя тази възможност“, каза още д-р Алекова.
Заедно с парамедик-шофьор Марио Ангелов и Габриела Андреева, също парамедик, д-р Алекова показва как минава едно дежурство в Спешна помощ. По време на смяната си те имат случай на човек с белодробна емболия, за когото се зарадваха, че са успели да докарат жив до болницата и с 40-годишна жена, диагностицирана с шизофрения, която отказа преглед и атакува вербално екипа.
„Често имаме случаи на вербална агресия, но не се е случвало да ни посягат физически. Веднъж обаче нападнаха самата линейка. Докато ние бяхме в къщата и оказвахме помощ на пациент, близките му свалиха номерата на линейката и ги захвърлиха наблизо“, разказа д-р Алекова.
Единственият случай, в който екипът на линейката показа страх, беше в кв. Христо Ботев, известен още и като "Фалкутето". "Аз няма да сляза. Омръзна ми да ме нападат кучета", каза Габриела Андреева, а първият въпрос на колегите й към жената, извикала линейката беше дали имат кучета в двора си. След уверението, че нямат, медиците слязоха от линейката и се погрижиха за пациента, който се оказа с високо кръвно и беше насочен към личен лекар. "Много често ни викат за такива случаи, които нямат спешност, но ни използват да им премерим кръвното или да им дадем лекарство, докато някой друг може да има нужда", каза д-р Алекова.
Целия епизод на подкаста може да видите тук.