„Да се казва, че бизнесът в България страда, защото лекарите издават болнични листове, аз никога няма да се съглася“, това заяви д-р Николай Брънзалов от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в предаването „Тази сутрин“ по БиТиВи по време на дискусия за фалшивите болнични.
Той допълни, че явно проблемът с фалшивите болнични не е в лекаря.
„На лекаря работата не е свързана с цифри и милиони. Нашата работа е да прегледаме пациента и по възможно най-бързия начин да го върнем на работа. А за времето, в което отсъства, лекарят трябва да издаде надлежния документ. Оттук-нататък идва ред на законодателството и на контрола. Ние няма да протектираме лошите практики. Който лекар се докаже, че краде, да си понесе отговорността.
Ако иска работодателят да си прави втора експертиза на болния, след като сме издали болничен, той има пълна свобода. Има ли човешки фактор, винаги ще има и причини за грешки. Ние сме диалогични. Управителният съвет на БЛС пожела среща, за да изгладим тези неща“, коментира д-р Брънзалов.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев каза в дискусията, че всъщност първите 3 дни болнични не ги плаща работодателят, а съвестните работници, които не се правят на болни.
„Ние предлагаме солидарността в изплащането на болнични да започва от 4-тия ден, а не от първия, както е сега. 9-10 дни е средно при нас отсъствието по болест, а в Турция е 2-3 дни. Феноменът расте. Нашето законодателство стимулира едно грозно явление – масови кражби и масова корупция. Крадат се от съвестните работници около 50 млн. лв. всяка година. Още 150 млн. лв. се крадат от НОИ и се пропускат да се изработят 1 млрд. лв. годишно, което прави около 400 млн. лв. пропуснати ползи за бюджета. Ние сме бедни, защото крадем, а не работим“, заяви Велев.
Мика Зайкова, икономически експерт, обясни, че не е приемливо да не се плаща на работещите: "това е абсурдно, нечовешко и в известна степен незаконно".
„Трябва да се плаща, но не бива да се прави от бизнеса. Проблемът с фалшивите болнични се решава с ефективен контрол от страна на Министерството на здравеопазването, на труда и социалните грижи и НОИ. Това деяние трябва да се криминализира“, смята Зайкова.
Припомняме, през юли премиерът Бойко Борисов предупреди лекарите да внимават с изписването на болнични. „Предупреждавам. Никак не ми е приятно да арестувам доктори или медицински лица, защото всеки от нас дълбоко ги уважава, но призовавам да спрат тази практика, защото много сериозно сме се заели с нея“, каза той, заради увеличеният брой на болничните тази година. Думите му бяха посрещанти остро от съсловието. "Когато се говорят нещата, че само докторите са виновни, проблемът няма да бъде разрешен. Дори и да има лоши практики, ние като Лекарски съюз, не ги подкрепяме, ще се борим това нещо да бъде изкоренено“, каза д-р Гергана Николова, член на УС на БЛС. Председателят на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров заяви: „Ние ежедневно сме поставени под натиск. Ежедневно живеем с хората и знаем техните проблеми. Ние като лекари определяме дали един човек има нужда да бъде изведен от работната среда, но не е наша работа да контролираме какво прави пациентът, на когото е издаден болничен лист, когато си отиде вкъщи. Т.е. ние нямаме ангажимента да упражняваме този контрол“.
Мика Зайкова: НОИ трябва да плаща всички болнични
05.08.2019 11:41:01Д-р Николай Брънзалов: Стига с мантрата, че докторите са виновни за всичко
04.07.2019 09:58:31Борисов предупреди лекарите да внимават, за да не се стига до арести
03.07.2019 14:08:08