Заплатите на работещите в регионалните здравни инспекции да бъдат актуализирани с бюджета за 2023-а година, защото остават най-ниските в отрасъл „Здравеопазване“. За това настояват от Медицинската федерация на КТ „Подкрепа“ в писмо до премиера Николай Денков и министрите на здравеопазването Христо Хинков и Асен Василев.
От "Подкрепа" припомнят, че последните отраслови договорености за системата на здравеопазването определят минимално начално основно възнаграждение за начинаещ лекар от 2000 лева, а за медицински сестри – 1500, но те са недостижими за работещите в структурата на РЗИ служители с трудов стаж от 30 и повече години, които са лишени от допълнителни възнаграждения, включително и за придобит стаж и професионален опит, а като държавни служители в контролен орган нямат право да извършват дейност срещу заплащане в сфери които контролират.
От синдиката са категорични, че
проблемите в РЗИ са трупани дълго назад в годините и ниското заплащане е един от най-сериозните сред тях.
„От 2011 г. до началото на 2016 г. е извършвано поетапно съкращаване на щата с около 31% (в тези 31% не влизат длъжностите прехвърлени към ОДБХ). Такова драстично съкращение за толкова кратко време не е извършено в никоя териториална държавна структура на територията на страната. В същото време с всяка измината година нараства значително обема на възложените задължения, както и броя на новите обекти за контрол, като със съществуващия кадрови капацитет е почти невъзможно да бъде осъществяван качествена контролна дейност“, се казва в писмото.
В системата на РЗИ работят висши медицински и немедицински служители (лекари, инженери, химици, физици, здравни инспектори) по Закона за държавния служител (ЗДС), както и служители със средно и средно специално образование (лаборанти, технически сътрудници и др.) по трудови правоотношения, казват още оттам и подчертават, че в сравнение с другите структурни звена в здравната система тези служители остават най-ниско платените, независимо че имат еднакъв ценз. Заплащането на труда на служителите на РЗИ силно изостава и по отношение на заплащането на труда в други сходни териториални администрации (второстепенни и третостепенни разпоредители на бюджетни средства), допълват от синдиката.
От „Подкрепа“ алармират още, че ниските нива на възнагражденията при сериозното натоварване на служителите
са основна причина за нарастващия брой доброволно напуснали квалифицирани кадри от системата на РЗИ и насочването им към частни фирми
заради несравнимо по-добро заплащане. Според синдикалистите показателен за този негативен процес е и фактът, че липсват кандидати с подходяща квалификация за обявяваните свободни места, което от своя страна обезкървява системата и я натоварва допълнително, а крайният ефект се отразява в качеството на осъществявания здравен контрол.
От „Подкрепа“ настояват минималните нива на основната работна заплата да бъдат коригирани с Бюджет 2023 в следното съотношение:
„Няма да приемем цената на нашия труд да обезпечава задължения, произтичащи от поети ангажименти и обещания на политическо ниво. Декларираме, че липсата на отговорна, но и адекватна политика по отношение на доходите ще бъде посрещната с организиран отказ от полагане на труд, при спазване на регламентираните в законодателството процедури“ декларират от синдиката и изразяват надежда, че ще бъде постигнат конструктивен диалог и ще бъде намерено решение на проблемите на работещите в РЗИ.
2200 лв за главен експерт!При 1500-1600лв. в др. държавни институции.
А,пък тези, които работят в производството, започват от 890 лева в провинцията. Супер....
С при ковидната епидемия тези хора даваха 12 часови наряди по границите без почивки...дори и казармата не беше така! Паразит си си боклук _ айдук !
Закривай тази паразитна структура.Никаква,полза.Държавни търтеи!