След вяли дебати народните представители приеха и на първо, и на второ четене измененията на Международните здравни правила на СЗО. Припомняме, че промените бяха инициирани от Световната здравна организация в началото на 2022 г. с цел адаптирането им съобразно научените уроци от COVID-19 пандемията.
Международните здравни правила целят превенция, подготовка, защита, контрол и осигуряване на отговор на общественото здраве при международно разпространение на болести по начини, които са съизмерими и ограничени в рамките на рисковете за общественото здраве и с които се избягва ненужно въздействие върху международния трафик и търговия, се посочва в мотивите към законопроекта. Към измененията се пристъпи вследствие на поуките от COVID-19 с цел „укрепване на глобалната готовност и капацитета за реагиране при извънредни ситуации в областта на общественото здраве“. Всяка държава, членка на СЗО, ще бъде обвързана от измененията, освен ако не уведоми Генералния директор на СЗО за отхвърляне или резерва в рамките на срока, предоставен от Генералния директор. Съгласно изменените правила този срок е 10 месеца, т.е. до 19 юли 2025 г. Измененията ще влязат в сила на 19 септември 2025 г., каза пред народните представители здравният министър доц. Силви Кирилов.
Срещу ратифицирането на правилата се обявиха от „Възраждане“ и „Величие“, които заявиха, че тъй като нямаме време да подадем възражения срещу тях, ще загубим здравния си суверенитет.
„Никога не съм критикувал никого от „Възраждане“ за начина, по който мисли. Все пак 100 млн. жители на Земята вярват, че тя е плоска. Това са хора, които съществуват и имат право на своите вярвания“, отговори председателят на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов.
Припомняме, че БЗС се обявиха срещу приемането на правилата със становище до здравната комисия. От съсловната организация препоръчаха на членовете на Комисията по здравеопазване да оценят много внимателно отражението на новите изменения в Международните здравни правила върху националния ни здравен суверенитет; правата и задълженията на лечебните заведения и здравните специалисти работещи в тях и механизмите за въвеждане на извънредни епидемични мерки без парламентарен или съдебен контрол.