Рентгенов лаборант с ниво на правоспособност 2 не може да бъде управител на самостоятелна медико-техническа лаборатория, предвид липсата на професионална квалификация по медицинска професия и извършване на медицинска помощ, съгласно особените изисквания на Закона за лечебните заведения. Рентгенов лаборант може да регистрира единствено и само амбулатория за индивидуална практика по здравни грижи, да работи като наето лице във вече регистриран рентгенов кабинет на дентален лекар под негово ръководство или в самостоятелна медико-диагностична лаборатория като рентгенов лаборант, управляван от лекар със специалност „Образна диагностика".
Това казва министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос на депутата от „Възраждане“ Виолета Кърпачева относно отказ да бъде издадено разрешително на рентгенов лаборант за изграждане на високотехнологичен рентгенов кабинет за дентални снимки със заявено намерение да го регистрира като Самостоятелна медико-техническа лаборатория.
Народният представител разказва, че рентгеновият лаборант с ниво на правоспособност 2, е инвестирала лични и кредитни средства за изграждането на кабинета за дентални снимки. В рамките на близо пет години тя е преминала през всички необходими етапи, закупуване на специализирана апаратура, промяна на статута на помещението, одобрение на проектни части, извършване на строително-монтажни дейности, проверки и контрол от всички компетентни институции, включително разрешение за ползване, становище за радиационна безопасност и лицензия за работа с източници на йонизиращо лъчение.
„В този контекст, учреденото дружество с предмет на дейност „извършване на дентални рентгенови снимки по направление от лекар по дентална медицина" е подало заявление за регистрация като СМТЛ. На този последен етап, обаче, е постановен отказ от страна на СРЗИ, с мотив, че такава дейност може да се извършва единствено от Самостоятелна медико-диагностична лаборатория (СМДЛ), управлявана от лекар със специалност „Образна диагностика", независимо че лабораторията не извършва диагностика, а само техническо заснемане, и независимо че е ръководена съвместно от рентгенов лаборант с ниво 2 и лекар по дентална медицина“, казва Кърпачева.
Министърът уточнява, че самостоятелната медико-техническа лаборатория е лечебно заведение за извънболнична помощ, в което специалисти със съответното образование извършват предписани от лекар, съответно лекар по дентална медицина, специфични технически дейности и произвеждат специализирани медицински изделия. „Самостоятелната медико-техническа лаборатория се управлява от лекар; съответно лекар по дентална медицина или специалист по профила на лабораторията. Основната дейност на самостоятелната медико-техническа лаборатория е изработка на зъботехнически или ортопедични изделия, предписани от лекар или дентален лекар, при спазване на стандарта по зъботехника. Право да извършват тази дейност имат само зъботехници или ортопедични техници. Извършването на дентална образна диагностика е медицинско изследване, което се извърша по назначение от лекар/дентален лекар. По тази причина дентална образна диагностика не може да се приобщи и интегрира като дейност на медико-техническа лаборатория, приравнявайки рентгеновите снимки на техническо изделие“, казва доц. Кирилов.
„Видно от гореизложеното разкриването на високотехнологичен рентгенов кабинет за дентални снимки и извършване на регистрация като самостоятелна медико-техническа лаборатория не се допуска по Закона за лечебните заведения, предвид, че в посоченото лечебно заведение се извършват специфични технически дейности, посредством които се произвеждат специализирани медицински изделия“, допълва още той.
Министър Кирилов уточнява, че регионалните здравни инспекции извършват проверка по постъпилото заявление за разкриване на лечебно заведение за извънболнична помощ и изпращат постъпилото заявление и всички придружаващи го документи по служебен път на Изпълнителна Агенция „Медицински надзор“ за издаването на административния акт Удостоверение за регистрация.
„Регионалните здравни инспекции не издават удостоверения за регистрация на лечебно заведение за извънболнична помощ и хосписите, в това число не постановяват откази от регистрация, независимо от заявеният за регистрация вид лечебно заведение за извънболнична помощ“, заявява здравният министър.
В отговор на въпроса на депутата как МЗ ще гарантира правна сигурност и институционална последователност за стартиращи субекти, изпълнили всички законови изисквания, но срещащи блокиране на финален административен етап, министър Кирилов казва, че „спазването на закона е гарант за правната сигурност, както в работата на държавните институции, гарант и правен стабилитет за работата на вече регистрираните лечебни заведения за извънболнична помощ, отговарящи на всички юридически и медицински критерии, така също и гарант за правата на пациентите при избора на лечебно заведение.“