Първата терапия за малария, подходяща за бебета и много малки деца, е одобрено за употреба, предаде BBC. Очаква се тя да бъде пусната в употреба в африканските страни, които са най-засегнатите, до няколко седмици.
Досега няма одобрени лекарства против малария, специално предназначени за бебета.
Вместо това те са лекувани с версии, формулирани за по-големи деца, което представлява риск от предозиране.
През 2023 г. - годината, за която са налични най-актуалните данни - маларията е причинила с около 597 000 смъртни случая.
Почти всички смъртни случаи са в Африка, а около три четвърти от тях са деца под петгодишна възраст.
Лечение за малария за деца съществува, но досега не е имало такова, специално предназначено за най-малките бебета и малки деца, които тежат по-малко от 4,5 кг.
Вместо това те са лекувани с лекарства, предназначени за по-големи деца.
Но това крие рискове, тъй като дозите за тези по-големи деца може да не са безопасни за бебета, чиито чернодробни функции все още се развиват и чиито тела преработват лекарствата по различен начин.
Експертите са категорични, че това е довело до "пропаст в лечението“. Вече има лекарство, разработено от фармацевтичната компания Novartis, е одобрено от швейцарските власти, което вероятно ще бъде пуснато в употреба в региони и страни с най-високи нива на малария до няколко седмици.
Лекарството, известно като Coartem Baby или Riamet Baby в някои страни, е разработено от Novartis в сътрудничество с Medicines for Malaria Venture (MMV) – швейцарска неправителствена организация, първоначално подкрепена от правителствата на Великобритания, Швейцария и Нидерландия, както и от Световната банка и фондация "Рокфелер".
Осем африкански държави също са участвали в оценката и изпитванията на лекарството и се очаква те да бъдат сред първите, които ще имат достъп до него.