Среден 3,14 – с толкова е оценена тази година грижата на държавата за детското здраве от Националната мрежа на децата в рамките на ежегодната инициатива на организацията „Бележник“.
Средната оценка на държавата в „Бележник 2025“ във всички обособени области, свързани с децата пък е добър 3,53. Национална мрежа за децата (НМД) представи пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото им дава в годишния доклад на „Бележник – Какъв е средния успех на държавата в грижата за децата?“. Събитието се състоя днес под купола на Ларгото в София. Тази година рекорден брой от над 7700 респонденти се включиха в оценката на държавните политики, информират от НМД.
„Бележник 2025“ е четиринадесетото издание на мониторинговия доклад на НМД, който оценява напредъка на държавата в грижата за децата в девет области: „Участие на деца“, „Благосъстояние“, „Семейна среда и алтернативни грижи“, „Закрила на детето от всички форми на насилие“, „Правосъдие“, „Ранно детско развитие“, „Детско здраве“, „Образование“, „Спорт, култура и свободно време“.
Оценката в областта на детското здраве е устойчиво една от най-ниските в „Бележник“, отбелязват от НМД. Допълнителният спад се дължи основно на нестабилната политическа ситуация и недостатъчния напредък в здравните сфери с отчетлив дефицит през годините. Такива са недостигът на здравна грижа в отдалечените и изолирани райони; все още неприетият медицински стандарт по детска психиатрия; липсата на анализ на причините за майчината и детска смъртност и високите регионални различия в тази статистика; непрозрачни процедури по одобряване на лечение и терапии на деца в чужбина; липса на адекватна нормативна уредба за предоставяне и реимбурсиране на медицински храни за пациенти с малнутриция; неразпознаване и липса на системно адресиране на зависимости като хазартната, екранната и игровата; липса на оценка на ефективността на мерките за намаляване на тютюнопушенето и употребата на ПАВ.
Основен застъпнически приоритет на НМД остана изграждането на Национална детска болница, за което е ключово да се следва прозрачен план и да има обезпеченост със здравни специалисти, посочват от организацията.
Патронажната грижа остана и през 2024 г. като добро пожелание за институциите, без реален напредък по финансирането, изграждането на план за провеждането в широкото и системно прилагане, така че да достигне до пряко нуждаещите се от нея, казват още от НМД.