!
Неделя, 18 Май 2025
02
май
 

350 специалисти ще дискутират на конгрес авангардните постижения в майчино-феталната медицина

Четвъртък, 02 Май 2019 | 16:31:52


Авангардните постижения в областта на майчино-феталната медицина ще дискутират чуждестранни и наши лекари от всички специалности с отношение към здравето на плода и майката на Четвъртия международен конгрес по Майчино-фетална медицина. Форумът е тридне

Авангардните постижения в областта на майчино-феталната медицина ще дискутират чуждестранни и наши лекари от всички специалности с отношение към здравето на плода и майката на Четвъртия международен конгрес по Майчино-фетална медицина. Форумът е тридневен и ще се проведе от 10 до 12 май в хотел Рила, Боровец.

Очаква се събитието да събере на едно място над 350 специалисти от всички области на медицината, ангажирани с майчиното и детското здраве, а именно: Акушерство и Гинекология, Фетална медицина, Неонатология, Хирургия, Генетика, Детска кардиология, Детска кардиохирургия, Ендокринология, Образна диагностика, Клинична лаборатория и др. Конгресът е одобрен и подкрепен от най-престижната школа в сферата - Fetal Medicine Foundation, London.

Акценти на форума ще бъдат навременнато високоспециализирана диагностика и проследяването на бременността, последните данни от феталната хирургия, резултатите от направените в последните години скрининги за прееклампсия и преждевременно раждане.

Ще бъдат представени данни от  1-ви триместър скрининг през последните 10 години на национално ниво. „За този период бе постигнато много по-широко обхващане на бременните жени и с 50% нарастна броят на разпознатите навременно бременности с хромозомни и генетични дефекти“, съобщава д-р Мария Янкова – председател на Асоциацията по Майчино-фетална медицина. Ще бъде отчетен и приносът на въвеждането на Хорионбиопсията (CVS) в рутинната употреба, което драстично снижава неблагоприятните усложнения при неблагополучна бременност. Ще се обсъжда и къде е мястото на страната ни в постигането на оптималното здраве за майката и плода до и след раждането, както и в детската възраст.

Програмата ще покрие още теми като хипертония и диабет по време на бременност, новости в генетичните изследвания, лечението на вродени дефекти вътреутробно и след раждането, съвременните терапевтични подходи в неонатологията, педиатричните и хирургичните специалности. 

Събитието се организира от Асоциацията по Майчино-фетална медицина, на което  българските и чуждестранните специалисти ще обменят опит при установяване, проследяване и терапия на усложнена бременност, както и по отношение на мултидисциплинарния подход при профилактика на усложненията през интраутробния и ранния неонатален период.  Организационният комитет на Четвъртия международен конгрес по Майчино-фетална медицина се оглавява от д-р Мария Янкова, д-р Виолета Стратиева и д-р Петя Чавеева.

 „Ръководителят на Центъра по Фетална медицина в King’s College Hospital в Лондон проф. Кипрос Николаидес, чиито ученици сме, ще бъде акцент на конгреса", подчертават от организационният комитет. Сред изтъкнатите лектори са още началникът на  Клиниката по детска кардиохирургия на Университета в Хайделберг проф. Цветомир Луканов, проф. Ранджит Аколекар от Британския King’s College Hospital, д-р Мария дел Мар Гил от Университетската болница в Мадрид, д-р Уолтър Пласения, Проф. Макридимас и други.

Предвиден е и конкурс за студенти и специализанти за най-интерсен клиничен случай в Майчино-феталната медицина. Наградата за отличените ще бъде участие в 18-ия Световен конгрес по Фетална Медицина, 25-29 юни, 2019 г., Аликанте, Испания.

Конгресът е насочен освен към акушер-гинеколози, неонатолози, детски кардиолози, детски кардиохирурзи, ехокардиографисти, ендокринолози, хирурзи, специалисти по образна диагностика, генетици, така и към специализиращи лекари, професионалисти по здравни грижи и студенти, които имат за цел да развиват кариерата си в посока майчино-фетална медицина.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
TgQf


Всичко за коронавируса
Още новини
Увеличаване на здравната вноска и по-висок процент от БВП за здраве поиска Съборът на БЛС
17.05.2025 16:36:04

Увеличаване на здравната вноска и по-висок процент от БВП за здраве поиска Съборът на БЛС

С 300 гласа „за”, 7 „против“ и 10 „въздържал се“ делегатите н ...

Актуализират състава на COVID ваксините за сезон 2025/2026 г.
17.05.2025 11:22:58

Актуализират състава на COVID ваксините за сезон 2025/2026 г.

Специалната работна група (ETF) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) препоръча актуализир ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...