БАПЗГ не приема предложението на управляващата коалиция за промени в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), с които минималните начални заплати на специалистите по здравни грижи да растат със заложените стойности в колективния трудов договор (КТД), и настоява те да възлизат на 150% от средната работна заплата (СРЗ). Без подобно увеличение на доходите в сектора, кадровият дефицит сред медицинските специалисти ще достигне катастрофични за здравната система нива. Затова, ако тези стартови заплати не бъдат постигнати, БАПЗГ ще предприеме последващи действия в името на интересите не само на медицинските специалисти, но и на техните пациенти.
Това заявяват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) в своя позиция по приетите вчера в парламентарната здравна комисия законопроекти.
БАПЗГ настоява минималната начална заплата за медицински специалисти да е 150% от СРЗ за страната по данни на НСИ. Към настоящия момент това прави 3834 лв., изчисляват от там и отбелязват, че предложенията за минимални заплати на медицинските специалисти от страна на управляващата коалиция в момента са значително по-малки от исканите от БАПЗГ.
В сферата на допълнителната квалификация БАПЗГ настоява за допълнително възнаграждение за всяка придобита професионална квалификация в размер на 20% от СРЗ за страната или 511 лв. към момента.
Няколко са основните причини, поради които съсловната организация настоява за толкова високи начални заплати и възнаграждения за квалификация на медицинските специалисти, обясняват от там:
1. Трудът на медицинските специалисти е подценяван години наред, което трайно им отреди прекалено ниски заплати в системата, които не им позволяват да издържат себе си и семействата си, ако не работят на второ и трето място;
2. За разлика от лекарите, медицинските сестри, акушерки, лаборанти и рехабилитатори, не могат да разчитат на допълнително материално стимулиране (ДМС). На практика в повечето случаи техният реален доход от едно лечебно заведение се равнява на брутната им заплата в него;
3. За разлика от лекарите, медицинските специалисти нямат създадени условия за самостоятелно упражняване на своята професия в извънболничната практика, което да има осигурено обществено финансиране от НЗОК, общините или МЗ. Тоест, техните възможности за допълнителни доходи са ограничени до полагане на труд отново в същото или друго лечебно заведение за болнична помощ. Това води до прекомерно физическо и психическо натоварване, като нерядко работният им ден продължава 24 часа, което създава риск както за тяхното здраве, така и за това на пациентите им.
4. За разлика от ситуацията при лекарите, към момента липсва каквото и да е обвързване на допълнителната квалификация и професионално развитие при професионалистите по здравни грижи с материалното стимулиране, което доведе до нежелание за такова. Това от своя страна оказва негативно влияние върху мотивацията за избор на тези професии и води до снижено качество на услугите, казват от организацията.
От там заявяват, че ако исканията за минимални начални заплати на медицинските специалисти от 150% от СРЗ не срещнат нужното разбиране сред политическите сили и не бъдат приети, БАПЗГ ще предприеме последващи действия. „Защото това ще означава, че здравеопазването е обречено на безпрецедентна кадрова криза в следващите няколко години, от която ще пострада най-вече качеството на оказваната медицинска помощ“, посочват от съсловната организация.
Мед. Сестри за възлово звето в Националното Здравеопазване! В Болниците най вече техният опит и квалификация са особено важни за благоприятния изход на лечението! Не си позволявайте за подценяване и игнориране професията им!!! Имат право да настояват за достойно заплащане и уважение! Пълна Подкрепа...
от сестрите не се изисква някакво специална и допълнителна квалификация в общия случай - за която работодателят да плаща + 500 лв . - явно сестрите искат да оскъпят труда си , че никой да не наема сестри с повече квалификации
МЗ се кани да замени скъпите лекари с парамедици /където е възможно/ - за сестрите това ще е доста по- лесно . Така наблюдавам как сестрите упорито работят в тая посока .
лекар за специалност от 4-5г получава 10% което е от 2000 лв за лекар без специалност срещу 2200лв - за лекар със специалност по КТД - сестрите искат 20% за нещо което няма да работят
ЗА ДА СТАНАТ ТЕЗИ ЗАПЛАТИ РЕАЛНО УПРАВЛЯВАЩИТЕ ТРЯБВА ДА СИ ВЪРНАТ ЦЕЛИЯ СЕКТОР ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ ДА СТАНЕ ДЪРЖАВНО. ДА ПРЕМАХНАТ ЕООД та И ДА СИ ВЪРНАТ СТАРОТО.ЗА ДА МОЖЕ МИНИСТЕРСТВОТО ДА ДАВА ПАРИ НА ВСИЧКИ БОЛНИЦИ./ОБЩИНСКИ И ДЪРЖАВНИ/,А ЧАСНИТЕ ДА СИ БЪДАН НАПЪЛНО ЧАСТНИ.
Ами при старото заплатките ни бяха от 170 до 250 лв. Това ли искаш. Я бягай в любимата ти Русия и Путин ще ти дава 10 000 рубли.