Българският зъболекарски съюз (БЗС) уважава усилията на Световната здравна организация (СЗО) за подобряване на глобалния капацитет за отговор и справянето с бъдещи трансграничните епидемии или пандемии, но не може да изрази положително становище по законопроекта за ратифициране на Международните здравни правила, изменени с резолюция на Световната здравна асамблея и приети на 1 юни 2024 г. Това става ясно от становището на съсловната организация към законопроекта, който предстои да бъде гласуван в Народното събрание.
Изменените Международни здравни правила са резултат от пандемията от COVID-19 и целта им е да постави фокуса на държавите-членки на ЕС върху подготвеността и превенцията, а не само върху наблюдението и реакцията при извънредни ситуации в областта на общественото здраве на международно ниво.
Съгласно резолюцията на Световната здравна асамблея прилагането на правилата трябва да се ръководи от принципите за пълно зачитане на човешкото достойнство, правата на човека и основните свободи на хората и насърчаване равнопоставеността и солидарността; прилагането им в рамките на Хартата на Организацията на обединените нации и Конституцията на Световната здравна организация; универсално приложение за предпазване на всички хора по света от международното разпространение на болести и суверенното право на държавите - членки на ООН и на СЗО, да създават и прилагат законодателство в изпълнение на техните национални здравни политики.
БЗС обаче намира за необходимо да препоръча на членовете на Комисията по здравеопазване да оценят много внимателно отражението на новите изменения в Международните здравни правила върху националния ни здравен суверенитет; правата и задълженията на лечебните заведения и здравните специалисти работещи в тях и механизмите за въвеждане на извънредни епидемични мерки без парламентарен или съдебен контрол.
„БЗС счита, че при ратификация следва да бъде изисквана или предложена формулировка на тълкувателна декларация, гарантираща ни, че прилагането на измененията няма да противоречи на Конституцията и законите на Република България и ангажимент за прозрачност по прилагане на МЗП чрез вътрешно законодателство и съдебен контрол при въвеждане на извънредни ограничителни мерки, засягащи медицинските практики. Подобни международноправни инструменти имат пряко отражение и върху денталната медицинска практика, вкл. по линия на задължителни указания, ограничения или изисквания в случай на бъдещи пандемични здравни кризи. В тази връзка препоръчваме при ратификация Народното събрание да възприеме подход, който да гарантира спазване на Конституцията на Република България (върховенство на закона и защита на основните права); правомощията на съсловните организации БЗС и БЛС, закрепени в Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина и възможността за национален надзор и участие на съсловните и професионални общности при изпълнение на поетите международни ангажименти“, се казва в становището на БЗС, подписано от председателя д-р Борислав Миланов.
В същото време от КНСБ напълно подкрепят законопроекта. „Убедени сме, че в настоящия контекст на глобализация и висока мобилност, правилата са абсолютно необходими за изграждане на подкрепата и сътрудничеството със съседни и трети страни, за да се постигне високо ниво на защита и подготовка.
Важен момент в приемането на международните здравни правила е предложението за резолюция на ЕС, в което се отбелязва и че този международен механизъм „не трябва да е по-рестриктивен по отношение на международното движение и не по-агресивен и обезпокоителен за хората в сравнение с други приемливи алтернативи, които биха постигнали подходящото ниво на здравна защита“, се казва в становището на синдикалната организация.
Браво, д-р Миланов! Видяхме докъде доведе пандемията от ковид. Резултатът е хиляди смъртни случаи умишлено предизвикани. КНСБ винаги е бил ПРЕДАТЕЛ!