Световната здравна организация (СЗО) отличи четири държави – Австрия, Норвегия, Оман и Сингапур, за техните образцови усилия за елиминиране на индустриално произведените трансмазнини от хранителните си запаси, предаде пресслужбата на световната организация.
Тези държави са въвели добри практики и ефективни механизми за мониторинг в прилагането им, за да популяризират вредата от трансмазнините и ползите от елиминирането им за общественото здраве.
През 2018 г. СЗО стартира инициативата REPLACE, фокусирана върху стратегически подход за елиминиране на индустриално произведените трансмазнини от националните хранителни запаси.
По това време само 11 държави, обхващащи 6% от световното население, имаха действащи политики за елиминиране на трансмазнините, основани на добри практики. Днес близо 60 държави имат действащи политики за елиминиране на трансмазнините, обхващащи 46% от световното население.
Сертификатите за валидиране на СЗО бяха официално връчени от генералния директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус по време на 78-та Световна здравна асамблея, която започна работа в Женева вчера.
„Премахването на индустриално произведените трансмазнини е една от най-печелившите стратегии за намаляване на глобалната тежест на сърдечносъдовите заболявания. Трансмазнините са основен фактор за предотвратими смъртни случаи всяка година, особено поради въздействието им върху сърдечносъдовото здраве. Тези държави не само защитават здравето на своето население, но и задават образцов стандарт, който другите държави трябва да следват“, каза д-р Гебрейесус,
Известно е, че трансмазнините увреждат артериите и увеличават риска от инфаркти и коронарна болест на сърцето, които са отговорни за над 278 000 смъртни случая всяка година в световен мащаб. Трансмазнините, наричани още трансмастни киселини (TFA), са ненаситени мастни киселини, които идват от изкуствени – индустриални, или естествени източници.
Индустриално произведените трансмазнини често се срещат в много пакетирани печени изделия като бисквити, кексове, пайове, в пържени храни, в маргарин, в маслото гий (гхи) и много други. Както индустриално произведените, така и естествено срещащите се трансмазнини са еднакво вредни за човешкото здраве, категорични са специалистите.