Инфекциозните заболявания в разгара на лятото са тема на някои от днешните всекидневници. 95 са случаите на вирусните менингити тази година - с 35 повече спрямо 2018 г. "Това са възпаления на централния мозък, причинени от вируси. Тежки състояния със загуба на съзнание, силно главоболие, схващане на врата, дезориентация, а понякога и треска. При установени симптоми да се потърси незабавна медицинска помощ", казва проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести пред „24 часа“. По думите му пик на западнонилска треска се очаква у нас в края на август или началото на септември. „Сега е периодът с активни ухапвания от комари, а инкубационният период за развитие на болестта е 10 дни. За тази година регистрирани случаи още няма. "Западно-нилксата треска, която се пренася от нашенските комари, предизвиква възпаление на мозъка при по-възрастни хора и такива с имунен дефицит. Смъртността при засягната централна нервна система е от 10 до 20%", обясни той. Най-рискови са местата около Дунав и други реки, включително заблатени. В Търново, Ямбол, Пловдив и Пазарджик хората да внимават да не допускат комари в стаите, особено вечер, когато спят, каза още проф. Кантарджиев“, пише медията.
„24 часа“ информира, че специалистите от Военномедицинска академия (ВМА) са поканени да се включат активно в мрежата от лекари от Европа и САЩ, които се борят с предизвикателствата при лечението на малките хора. „Тази покана към лекарите отправи Кармен Алонсо, основател и координатор на испанската фондация АЛПЕ, която от години помага в лечението на малките хора,. Тя ги свързва в общност от различни специалисти - ортопеди, кардиолози, пулмолози, хирурзи и т.н. В мрежата участват изтъкнати лекари от Испания, Франция, Швейцария и САЩ. ВМА лекува малките хора у нас, а десетки пациенти от цялата страна се консултират с предимство в поликлиниката на ВМА. Вече са извършени и успешни операции. "Готови сме да положим още усилия, за да предложим на тези пациенти най-добрата медицинска грижа", изтъкна заместник-началникът по учебно-научната дейност полковник доц. д-р Георги Попов. "Ще бъде интересно да контактуваме с колегите от Европа и заедно да решаваме сложни медицински казуси", коментира поканата заместник-началникът по диагностично-лечебната дейност полковник доц. д-р Владимир Василев“, пише изданието.
„Труд“ съобщава, че 35 млн. души в света са със здравословни увреждания от дрога, като се позовава на документ на документ на Националния фокусен център за наркотици и наркомании. „Според данните в него за 2017 г. около 271 млн. души от населението на света на възраст между 15 и 64 години са употребявали наркотици през 2016 г. 35 млн. души страдат от различни заболявания вследствие на употребата, като едва един на всеки 7 получава лечение и грижи. 11 млн. души си инжектират наркотици, от тях 1,4 млн. са носители на ХИВ, а 5,6 милиона - на хепатит С“, пише медията.