!
Петък, 29 Март 2024
31
окт
 

Въвеждат мобилна психичноздравна грижа и у нас

Проектът RECOVER-E ще изследва нейните предимства

Четвъртък, 31 Октомври 2019 | 15:31:44


Мобилната психичноздравна грижа е едно от липсващите звена в системата на психичноздравните грижи в България. Около тази теза се обединиха психиатри, клинични психолози, представители  от неправителствения сектор на дискусия, свързана с проекта RE

Мобилната психичноздравна грижа е едно от липсващите звена в системата на психичноздравните грижи в България. Около тази теза се обединиха психиатри, клинични психолози, представители  от неправителствения сектор на дискусия, свързана с проекта RECOVER-E в София. Проект е за мащабно приложение на психичноздравни грижи, базирани в общността, за хора с тежки психични заболявания.

Д-р Анна Джисова и Ивелина Халова от Центъра за психично здраве „Проф. Никола Шипковенски“ в София поясниха как ще действат двата мобилни екипа, създадени по проекта. Във всеки от тях участват психиатър, психолог, медицинска сестра, социален работник. Във всеки екип е включен и човек, който е преживял тежко психично заболяване. На базата на своя личен опит, свързан с болестта и нейното лечение, този „експерт от опит” ще е в помощ на хората, които ще бъдат обгрижвани, тъй като много точно може да разбере необходимостите на всеки пациент и да съдейства при преодоляване на проблемите, свързани със заболяването.

Двата мобилна екипа, които ще действат в София, ще обгрижват 90 пациенти с тежка психична болест. Експертите от НЦОЗА ще наблюдават и отчитат резултатите, като групата от 90 души, които ще бъдат обслужвани от мобилните екипи, ще бъде сравнена с друга също толкова голяма група пациенти, които получават само обичайната психиатрична грижа. Идеята е да бъдат потвърдени реалните предимства на този тип грижа, която да бъде утвърдена и да се прилага в рамките на психичноздравната помощ в страната ни.

Д-р Владимир Наков от НЦОЗА съобщи, че на екипите, преминали обучение в София, предстои да заминат в Холандия през декември, за да се запознаят на място с този реално действащ модел.

 „Основната цел на RECOVER-E е да подкрепи въвеждането на модел за предоставяне на услуги в общността в България и в още четири страни от Югоизточна Европа. Чрез тези услуги ще се подобри нивото на социално функциониране и качеството на живот на хора с тежки психични разстройства (шизофрения, биполярно разстройство, тежка депресия)”, обясни проф. Пламен Димитров – зам.-директор на НЦОЗА.

„Нуждата от промяна в системата за психиатричноздравни грижи беше доказана от мониторинга върху всички структури, които се занимават с психичното здраве в България, проведен от Европейската психиатрична асоциация. За две години не сме постигнали голям напредък в промяната на системата, но създадохме работна група, която е на финала на изработването на Национална стратегия за психично здраве. В нея е залегнала патронажната грижа и създаването на мобилни екипи, които да работят в общността”, заяви зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова и увери, че ще съдейства за въвеждането в практиката на модела на мобилна психичноздравна грижа от проекта RECOVER-E.

Ръководителят на проекта RECOVER-E Лаура Шилдс-Зееман от Холандия обясни, че в нейната страна психиатричната грижа е изцяло деинституционализирана и това е в полза на пациентите.

Освен в България, проектът се провежда в Румъния, Северна Македония, Хърватия и Черна гора.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
gGsd


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт
29.03.2024 16:12:38

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт

Нова технология ще помага на здравните специалисти, пациентите и болногледачите да предскажат как ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...