!
Четвъртък, 25 Април 2024
16
ноем
 

Д-р Ангел Кунчев: Противогрипни ваксини ще има от другата седмица по аптеките

В Западна Европа са регистрирани първите случаи на грип

Петък, 16 Ноември 2018 | 10:54:59


„Постепенно навлизаме в сезона на грипа, има известно закъснение спрямо миналата година. За момента е доста по-спокойно не само у нас, но и на Балканите. Има обаче в Западна Европа първи случаи. Най-напред бяха хванати в Скандинавските страни, Ан

„Постепенно навлизаме в сезона на грипа, има известно закъснение спрямо миналата година. За момента е доста по-спокойно не само у нас, но и на Балканите. Има обаче в Западна Европа първи случаи. Най-напред бяха хванати в Скандинавските страни, Англия и Шотландия. Засега нещата са според очакванията. Дори да има две-три седмично закъснение, вероятно към края на януари-февруари ще достигнем до епидемични стойности.“ Това каза пред БНТ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

„За втора година се случва да се изчерпят противогрипните ваксини. Миналата обаче се изчерпаха една към края на сезона. Хубаво е, че явно има по-голям интерес, хората все повече разбират, че това е начинът да се предпазят от грип. При грипа е важно да защитим тези, за които може заболяването да е фатално - деца, хора с хронични заболявания, възрастните над 65-години. Останалите хора, могат да го изкарат и на крак, както става най-често, без никакви усложнения“, допълни той.

По думите му не се очакват особености в клиничната картина на грипа или в начина му на протичане, но е важно да не бъде подценяван. За разлика от останалите респираторни заболявания, при грипа са ангажирани много органи, системи в организма и оттам идва риска от по-тежко протичане.

Ваксини ще има и едната от фирмите вносителки вече е успяла да осигури допълнително 7000 дози, които ще бъдат налични следващата седмица по аптеките, съобщи д-р Кунчев. „При това закъснение на грипа, може да се ваксинираме и до края на декември. 140 000-150 000 дози вече са недостатъчни за България, производителите ще се съобразят с тази тенденция. Другото, което ще реши проблема е приемането на програмата за безплатно имунизиране на хората над 65-години. Тя обаче ще стане факт едва от следващия сезон“, уточни той.

Имунизацията е важна и в 21 век да умират хора от ваксинопредотвратими заболявания е срамно, каза още д-р Кунчев. По думите му нито хепатит А, нито варицелата са напълно безобидни. И ако хепатит А може да бъде предотвратен с добри хигиенни навици, то варицелата не подминава никого. „Миналата година имахме два смъртни случая от варицела и нашето желание е ваксината срещу тази шарка да се появи и на българския пазар, за да не се налага хората да си я купуват от чужбина“, каза д-р Кунчев.

„Докато една ваксина не е включена в календара и министерството не я купува и не я осигурява, няма как да се появи на пазара. Очевидно очакванията са да няма кой знае колко голямо търсене, тя е скъпа ваксина и затова производителите не правят усилия да я регистрират и да присъства на свободния пазар. Нашето желание е от 2020-2021 г. да присъства в незадължителния имунизационен календар“, уточни той.

Главният държавен здравен инспектор подчерта, че за шест месеца тази година са починали над 40 деца в Европа от морбили, защото не са имунизирани. „Здравето на детето е приоритет пред правото на родителите да избира. Единодушни са юристите в това отношение, но ние не искаме да правим нищо насила. Важно е родителите сами да разберат това“, каза д-р Кунчев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
mSwq


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...