!
Сряда, 15 Май 2024
20
март
1
 

Д-р Бацелова: Коклюшът е опасен за бебетата, бременните да се ваксинират в третия триместър

Сряда, 20 Март 2024 | 11:32:45
1

„Няма епидемия от грип в момента. Епидемиите от грип в Северното полукълбо обикновено са януари, февруари и опашката може да е в началото на март. Бих се изненадала много, ако тепърва започва подем на сериозен грип в България. Може да има единичн

„Няма епидемия от грип в момента. Епидемиите от грип в Северното полукълбо обикновено са януари, февруари и опашката може да е в началото на март. Бих се изненадала много, ако тепърва започва подем на сериозен грип в България. Може да има единични хора, но има и други респираторни патогени, които циркулират сега. Започва сезонът на варицела и скарлатина и е по-вероятно децата да боледуват от тях“. Това каза пред bTV д-р Христиана Бацелова, епидемиолог в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив.

По думите й все още няма пълен анализ на преминалия сезон, но по предварителна информация грипът е протичал по-тежко.

Навлизайки в темата за карантината при инфекции, тя бе категорична, че е редно човек да се изолира, когато знае, че е болен от инфекциозно заболяване и е заразен. „Когато е с изразена симптоматика, висока температура, кашлица, хрема – добре е да не контактува с никого“, каза д-р Бацелова.

Тя допълни, че не бива да се забравя и пренебрегва и коронавирусната инфекция, като направи уговорката, че научната общност продължава да изяснява отдалечените последици от COVID и се опитва да даде дефиниция на състоянието „дълъг COVID“.

Д-р Бацелова се спря и на актуалния проблем с коклюш у нас в момента. „Случаи на коклюш в България има последните седмици, въпреки че сезонността обикновено е лятото. Това заболяване се характеризира с по-особена кашлица. Когато човек има лаеща кашлица, е добре да се консултира с лекар и да се изследва, за да се види дали не е коклюш“, препоръча тя. По думите ѝ коклюшът е опасен за малките бебета, които все още не са имунизирани. „Затова е много важно в третия триместър бременните да се ваксинират срещу коклюш, за да получат децата им имунитет“, подчерта специалистката. Също така е важно в семействата, в които се очаква раждането на дете, всички да са имунизирани, за да бъде то предпазено, допълни  тя.              

Д-р Бацелова посъветва всички да не се пропускат ваксините срещу варицела, коклюш и COVID, ако не е направен бустер с актуализиран състав, а имунната система да се поддържа чрез рационално хранене. „Прием на белтъчини, мазнини, въглехидрати и прием на витамини чрез плодове и зеленчуци. Ако човек е имуносупресиран или има притеснения, че боледува често, е добре да се консултира с имунолог, който да извърши изследвания, и чак тогава да се предписва имуностимулираща терапия, ако е необходимо“, каза епидемиологът и предупреди, че не е препоръчително самоназначаването на имуностимулиращи препарати.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
QTwJ

Гост 23.03.2024 10:55:47

Ето нещо много важно, което упорито се премълчава от глашатаите на вакси-профилактиката: "коклюшът е опасен за малките бебета, които все още не са имунизирани. „Затова е много важно в третия триместър бременните да се ваксинират срещу коклюш, за да получат децата им имунитет“, подчерта специалистката. Също така е важно в семействата, в които се очаква раждането на дете, всички да са имунизирани, за да бъде то предпазено." /Д-р Бацелова/ Не означава ли това, че медицивските специалисти, които работят с детски контингент, както и персъналът в детските заведения, също подлежат на реимунизация срещу Коклюш? Може би ако бъдат задължени по закон да го направят, това би охладило тяхната агресивност спрямо родителите на децата с противопоказания за имунизации.


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Кондева: Детските психиатри у нас са малко, но са високо квалифицирани
14.05.2024 17:17:51

Д-р Кондева: Детските психиатри у нас са малко, но са високо квалифицирани

Специалистите - детските психиатри у нас са високо квалифицирани и участват във всички европейски ...

Проф. Михайлов: Изкуственият интелект би помогнал за персонализиране на терапията на пациентите
14.05.2024 16:45:32

Проф. Михайлов: Изкуственият интелект би помогнал за персонализиране на терапията на пациентите

Има теми, с които медицината трудно може да се справи – анализът на данните, фармаиндустрия ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...