Целта ни е да позиционираме България на европейската и на световната карта като конкурентна дестинация за целогодишен здравен туризъм. С тези думи председателят на България съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) д-р Сийка Кацарова се обърна към присъстващите по време на откриването на четвъртата национална конференция за здравен туризъм, която се провежда в Бургас, предаде БТА.
„Тази наша цел е и национална кауза, защото ние като българи сме убедени в качеството на нашата медицина. Имам огромен респект към лекарите, които днес са в залата. Разполагаме и с прекрасна апаратура в болниците, която е на световно ниво. Имаме много добри клиники, центрове, дентални клиники, болници“, каза още д-р Сийка Кацарова. По думите ѝ именно медицинският туризъм е този, който по време на пандемията от COVID-19 е направил възможно дестинации като Германия и Испания да не усетят изцяло ефектите от спада в пътуванията.
Според ректора на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ проф. д-р Христо Бозов пък са нужни още усилия за налагането на медицинския туризъм в България.
„Медицинският туризъм е една неразорана целина, както се казваше преди, защото в този сегмент ние не работим много добре. Да, в областта на балнеотуризма са доста напред, но основно в страната ни работещ е денталният туризъм“, отбеляза проф. Бозов и даде за пример клиника във Варна, която вече е отворила свои клиники и зад граница.
Проф. Бозов посочи, че бургаският университет вече обучава студенти по специалността „Здравен туризъм“. Успешно работят и програмите за обучение по балнео и СПА мениджмънт, каза още ректорът на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
От своя страна здравният икономист от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) Аркади Шарков отбеляза, че големи лечебни заведения от Турция „дърпат“ пациенти от България за процедури, които и ние тук извършваме също толкова качествено, с цялата иновация, с която разполагаме.
„В последните години у нас беше инвестирано изключително много. Единственото, което нашите съседи предлагат в повече, е това, че обслужват туриста като турист, а не като човек със заболяване“, каза той и подчерта, че в България има много иновации, които не са достатъчно добре рекламирани.
Денталният туризъм у нас е добър пример по отношение на привличането на чуждестранни пациенти, посочи Шарков.