!
Неделя, 06 Юли 2025
18
май
 

Д-р Стиляна Аврамова: Около 70% от медицинските решения се базират на лабораторни резултати

Вярвам, че всекидневната работа е ключът към постигането на мечтите, казва младата лекарка специализант по клинична лаборатория

Неделя, 18 Май 2025 | 10:20:24 Невена Попова


Д-р Стиляна Аврамова е специализант по клинична лаборатория в Централна клинична лаборатория на УМБАЛ "Александровска". Завършва с отличие Медицински университет - София през 2025г.. Владее английски и испански. Член е на Българското дружество по к
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Стиляна Аврамова е специализант по клинична лаборатория в Централна клинична лаборатория на УМБАЛ "Александровска". Завършва с отличие Медицински университет - София през 2025г.. Владее английски и испански. Член е на Българското дружество по клинична лаборатория.

Член е на Асоциацията на студентите-медици в България. Като студентка заема позиции на локално и национално, впоследствие и на международно ниво в структурата на Международната федерация на асоциациите на студентите медици в направление "Професионални обмени". Участва в международни събития на четири континента. Преминала е едномесечна практика Radboud UMC, Ниймеген, Нидерландия.  

През 2020 и 2021г. взема участие в инициативата "Студенти срещу COVID". Носител е на наградата на Фондация "Александър Дърводелски". 

Интересите ѝ са насочени към откриването и въвеждането в клинична употреба на нови биомаркери, изследването на течности в т.нар. "трети пространства", както и функционирането на различните здравни системи и подлежащите здравни проблеми в глобален аспект.

Член е на Българското дружество по клинична лаборатория.

Д-р Аврамова, как решихте да се посветите на медицината?

Любопитството ми към структурата и функциите на човешкото тяло като една своеобразна необятна вселена датира още от ранна детска възраст и винаги казвам, че желанието ми да бъда лекар дойде съвсем естествено. Освен биологията и химията като обекти на мой интерес, особена роля изигра и семейството ми, което бе зад мен с безрезервната си подкрепа във всяко отношение.

Кои бяха най-добрите Ви учители – онези, които са изиграли най-голяма роля за формирането Ви като личност и лекар?

Като поглеждам назад във времето, мога да изразя изключителна признателност не само към всички мои учители като вдъхновители, но и към колегите, с които работех и продължавам да работя. Вярвам, че човек не трябва да забравя откъде започва пътя си и благодаря на преподавателите ми от СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали и Медицинския факултет към Медицински университет в София за отдадеността и любовта към знанието като основна движеща сила по време на обучението ми. Няма как да пропусна имената на д-р Веселка Гергова и доц. Трифон Вълков - тяхната работа е примерът, към който се стремя и следвам ежедневно.

С какво Ви обогати работата в Международната федерация на асоциациите на студентите медици? Разкажете за активностите си в международни студентски проекти – кои бяха най-запомнящите се, помагат ли Ви тези контакти сега, когато правите първите си стъпки в научната кариера?

Смятам, че взаимодействието с колеги и медицински специалисти от различни държави и култури дава множество поводи за размисъл. То създава възможност за сравнение по отношение на подхода към пациента, неговата диагностика и лечение – умението да избереш най-уместния начин за общуване към него, като се съобразиш с неговите раса, етнос, религия. Също така тези контакти допринасят за въвеждането на добри практики в ежедневната работа, за обмяна на актуална информация и личен опит, разбира се.

Дейността ми бе пряко свързана с обменните практики на Федерацията, първоначално чрез подготовката на стажовете в София, впоследствие с логистиката на пристигащите в България от цял свят между 100-150 медицински студенти годишно. Участието в Генералните асамблеи на Федерацията, изготвянето на регулациите и стратегиите по провеждането на практиките на международно ниво, както и активността в посока зачитането от медицинските университети в България на обменните практиките като задължителни летни стажове са едни от най-запомнящите се преживявания.

С какво Ви привлече специалността клинична лаборатория?

Разнообразие, динамика и гъвкавост са основните причини за моя избор. Тя е много повече от референти стойности и терапевтични интервали - тя е досегът с всички останали клинични дисциплини и въпреки липсата на пряка връзка с пациента, статистически около 70% от медицинските решения се базират на лабораторните резултати. Възможността за научната работа и съчетаването на професионални и лични ангажименти са едни от основните преимущества на специалността.

Кои теми и проблеми от тази област представляват най-голям интерес за Вас?

Всяка една от фазите на лабораторно-диагностичния процес крие в себе си множество перспективи за допълнителна работа - разширяване на познанията при избор на съответното лабораторно изследване и подготовка на пациента, изследването и въвеждането на по-специфични и по-чувствителни биомаркери, откриването и ограничаването на интерференти и не на последно място коректна интерпретация при съответните лабораторни констелации. Искрено се надявам да успея да реализирам идеите си за сътрудничество в национален и международен план.

В каква насоки бихте искали да се развивате като лекар и изследовател?

За момента основната ми цел е да добавя достатъчно теоретични и практически знания, да усъвършенствам наученото и да вървя напред. В този смисъл за мен много ценно е мнението на проф. Добрин Свинаров, който казва, че добрият лабораторен лекар интегрира в работата си знания от различни дисциплини - от химия и физика, биохимия и физиология през патобиохимия и патофизиология.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Използвам свободното си време предимно за да се откъсна от електронните устройства – за мен това е свързване с природата, спортуване, четене на любима книга с чаша топло кафе. Пътуването се превърна в моя страст като през последните десет години броят на посетените от мен държави достигна почти петдесет.

Кои качества – човешки и професионални цените най-много у колегите, с които работите заедно в екип?

Имам удоволствието да бъда част от екипа на Централна клинична лаборатория на Александровска болница - прекрасна среда за развитие на един млад лекар и учен. Прецизността и отношението към детайла, желанието да предадеш опита и знанията си, вниманието и професионализма са една малка част от качествата на колегите ми като причини, които ме мотивират да продължавам да се развивам като личност и като лекар. Да работя със специалисти като проф. Добрин Свинаров, проф. Милена Велизарова, доц. Мариана Генова и доц. Жулиета Христова е изключителна привилегия.

Коя е Вашата мечта - най-вдъхновяващият проект, който бихте искали да видите осъществен в близко бъдеще?

Вярвам, че всекидневната работа е ключът към постигането на мечтите. В близко бъдеще се надявам да стартирам своята научна и преподавателска кариера и с времето да предам на студентите и колегите си най-ценното - любовта към лабораторната медицина.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Rf2F


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ
06.07.2025 10:27:14 Невена Попова

Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ "Софиямед"

Д-р Петко Хаджиламбрев е специалист ортопед травматолог. Завършва медицина отличие през 2014 ...

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН
05.07.2025 12:42:09

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН

Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...