!
Събота, 03 Януари 2026
25
юли
1
 

Двама млади лекари от УМБАЛ „Софиямед“ с престижен европейски сертификат по кардиология

Петък, 25 Юли 2025 | 12:28:15
1

Д-р Георги Добрев, инвазивен кардиолог и д-р Дамян Бойчев, специализант по кардиология в УМБАЛ „Софиямед“, успешно издържаха Европейския изпит по кардиология (European Exam in Core Cardiology – EECC). С това постижение двамата се прис

Д-р Георги Добрев, инвазивен кардиолог и д-р Дамян Бойчев, специализант по кардиология в УМБАЛ „Софиямед“, успешно издържаха Европейския изпит по кардиология (European Exam in Core Cardiology – EECC). С това постижение двамата се присъединяват към ограничен кръг специалисти, преминали едно от най-авторитетните и взискателни изпитания за кардиолози в Европа, съобщиха от болницата.

EECC е международен изпит, организиран от Европейското кардиологично дружество (European Society of Cardiology – ESC) в партньорство с национални кардиологични дружества. Целта му е да утвърди единни стандарти в обучението и квалификацията на кардиолозите, като удостоверява, че притежателите на сертификата имат задълбочени познания в широк спектър от области на кардиологията – от диагностика и терапия до превенция и научни иновации. EECC е стандарт за висока квалификация в областта на кардиологията, който удостоверява задълбочени познания в диагностиката и лечението на сърдечносъдови заболявания.

Изпитът е изцяло на английски език и включва 120 въпроса с множество възможни отговори, които обхващат ключови направления в специалността: електрокардиография, образна диагностика, интервенционална кардиология, аритмии, сърдечна недостатъчност, клапни заболявания, превенция на сърдечносъдови заболявания и други. Успешното му полагане е признато в повечето европейски държави като доказателство за висока експертна подготовка и в някои случаи е условие за участие в международни програми за обучение и научни проекти.

„За нас този успех е не само лична гордост, но и стъпка към това да прилагаме най-високите европейски стандарти в ежедневната си практика, за да осигурим на пациентите ни най-съвременна и качествена кардиологична грижа,“ споделят д-р Бойчев и д-р Добрев.

Ръководството на УМБАЛ „Софиямед“ поздравява своите специалисти за постижението и подчертава, че подобни успехи са доказателство за високото ниво на обучение и развитие, което болницата предлага на младите си лекари, както и че този успех ще допринесе за утвърждаването на болницата като водещ център за обучение и развитие в областта на кардиологията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
U5M7

Гост 28.07.2025 14:11:43

Ръководството на Софиямед не само да поздравява младите колеги, Ами да им качи заплатите с по 5000 евро.


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Трифон Вълков: Грипът не протича по-тежко, но е по-заразен
03.01.2026 10:56:54

Д-р Трифон Вълков: Грипът не протича по-тежко, но е по-заразен

След края на празничните дни и връщането на децата в класните стаи, ...

Момиченце е първото бебе в МБАЛ - Смолян за 2026
03.01.2026 10:12:17

Момиченце е първото бебе в МБАЛ - Смолян за 2026

Първото бебе на 2026 г., родено в МБАЛ &bd ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...