!
Четвъртък, 17 Юли 2025
10
май
 

Отбелязваме Световния ден за повишаване информираността за болестта

Диагнозата „лупус“ у нас се бави средно с шест години

Близо 4000 души у нас страдат от заболяването

Сряда, 10 Май 2023 | 14:26:06


Организацията на пациентите с ревматологични заболявания (ОПРЗБ) даде началото на седмица за информираност за ревматологичните заболявания (8 – 16 май), като тази година фокусът на вниманието е лупусът, съобщават организаторите. Световния

Организацията на пациентите с ревматологични заболявания (ОПРЗБ) даде началото на седмица за информираност за ревматологичните заболявания (8 – 16 май), като тази година фокусът на вниманието е лупусът, съобщават организаторите.

Световният ден за повишаване информираността за лупуса се отбелязва на 10 май.

Тази година седмицата включва кратко образователно видео, което ще бъде излъчено в софийското метро. Кампанията ще бъде придружена с интервюта на специалисти и пациенти в национални медии и социалните мрежи.

За повечето хора лупусът е екзотична диагноза, за която са чували само в телевизионния сериал „Д-р Хаус“. Системният лупус еритематозус е хронично възпалително автоимунно заболяване, което засяга около пет милиона души в света, а в България близо 4000 души водят ежедневна битка с болестта.

Лупусът засяга значително по-често жените, отколкото мъжете – в съотношение 9:1. Отключва се предимно при жени между 15 и 44-годишна възраст, но в последните години се проявява и при деца и възрастни хора. Ако имате родител, брат или сестра с това заболяване, има 20% риск то да се отключи и при вас.

Симптомите са разнообразни и често неспецифични: силна умора, болезнени и подути стави, повишена телесна температура, кожни обриви, свръхчувствителност към слънчева светлина, мускулни болки. Характерен е пеперудообразният обрив на лицето по бузите, симетрично разположен от двете страни на носа.

Лупусът може да изглежда като грип, бъбречна или сърдечна недостатъчност. Ходът на заболяването е индивидуален за всеки пациент. „Това е причината личните лекари да не успяват да се ориентират в разнообразните симптоми и да насочат бързо хората към ревматолог. Диагнозата се бави средно с 6 години след появата на първите симптоми“, обясни председателят на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) Боряна Ботева.

ОПРЗБ обръща внимание за пореден път на липсата на психологическа помощ за хората с лупус. Тя е необходима, „защото пациентите се справят трудно с това заболяване. То налага ограничения в живота, някои спират да работят, често има опасност за живота на тези хора. Много пациенти не могат да приемат диагнозата си и имат нужда от психологическа помощ. Тя обаче не се заплаща от НЗОК“, каза още Боряна Ботева, председател на ОПРЗБ.

Пълното излекуване на лупус засега е невъзможно, но заболяването може да се контролира. Пациентите се повлияват доста добре, особено когато терапията е започнала в ранните стадии на заболяването. За лечение се избират медикаменти според тежестта на заболяването и засегнатите органи.

Лечението на лупус е сложно и често пъти изисква усилията на мултидисциплинарен екип от специалисти – ревматолог, клиничен имунолог, нефролог, кардиолог, хематолог, дерматолог, невролог, ендокринолог и други.

Хората с това заболяване трябва да осъзнаят необходимостта от постоянна комуникация с лекуващия ревматолог. Това ще позволи стриктно наблюдение на симптомите, на ефекта от лечението и на нежеланите странични ефекти от използваните медикаменти.

„Проблем е, че част от основните медикаменти за лечение на лупус не са създадени конкретно за това заболяване, в листовките им лупусът не е описан и се прилагат офлейбъл. По правилата на Здравната каса лекарство с офлейбъл употреба не се реимбурсира. Най-новите медикаменти – биологичните, се покриват от Здравната каса, само че не всички пациенти са подходящи за биологична терапия. Сега е регистриран нов биологичен медикамент, само че заплащането му се бави заради тежката административна процедура“, добави Боряна Ботева.

Огромна роля в лечението на лупус играят нелекарствените методи. Пациентите трябва да бъдат активни физически, освен по време на обостряне на заболяването; да спазват режим на движение и почивка; да имат качествен и достатъчно продължителен сън; да се хранят здравословно; да избягват емоционалния стрес. Важно е също да избягват директното излагане на слънце, като ползват слънцезащитни кремове с висок фактор, слънчеви очила, шапки и други средства за UV-защита.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
e1Ra


Всичко за коронавируса
Още новини
Лятно училище с международно участие в МУ – Пловдив
17.07.2025 17:25:42

Лятно училище с международно участие в МУ – Пловдив

Медицински университет – Пловдив е организатор и домакин на Лятно училище с международно уч ...

Как времето предизвиква мигрена
17.07.2025 16:48:25

Как времето предизвиква мигрена

За 30% до 50% от хората с мигрена, причината е във външни фактори като разлики в температурите, н ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...