За съжаление, темпът на развитие на нагласата на българите към профилактичните прегледи за рак е незадоволителен. Ние все още откриваме твърде млади жени от големи градове в напреднал стадий на заболяването, което е и причината да провеждаме тази втора кампания, свързана с безплатни ехографски прегледи за пациенти с потенциален рак на млечната жлеза.
Това заяви пред БНР началникът на Клиниката по образна диагностика на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ доц. Пламен Гецов във връзка с обявената от болницата октомврийска кампания.
„Все още намираме твърде напреднали заболявания, и то при жени, които живеят в големи градове, относително млади са, с достъп до всякакви информационни канали. Някак си българката остава с идеята, че на нея това не може да ѝ се случи“, коментира доц. Гецов и допълни: „Ако преди време виждахме IV клиничен стадий обикновено при възрастни жени от малки населени места, с ограничен достъп до медицински услуги, сега още намираме относително млади жени – 30-35 годишни, със същия проблем“.
Той отбеляза, че към момента има сравнително добро финансиране на тези дейности, проблемът като цяло е добре изчистен и има международни стандарти, просто пациентките трябва да са по-активни.
Според него причината за липсата на активност не е достъпът до медицинска услуга или ниско ниво на доходи, а нагласата на българското население.
„Основният проблем е стартът. Иначе финансирането за по-голяма част от медицинските процедури е налично“, каза още той и допълни: „Българските пациенти плащат много малка част от това, което се доплаща като лечение. Просто трябва да се озоват в кабинетите на мамолозите и оттам диагнозата да бъде поставена възможно най-рано“.
Ракът не се появява, нито метастазира за една нощ, подчерта още доц. Пламен Гецов и посочи, че когато има съмнителни участъци, преканцероза, неща, които могат да претърпят еволюция към рак, обичайно това се засича още при първите прегледи и обемът на изследването се разширява, а при високорискови пациентки скрининговите интервали се скъсяват. „Това, което е важно, е пациентите да правят своите изследвания. Защото скринингът не е скрининг, ако го правите веднъж на три години“, категоричен бе той.
Доц. Гецов също така припомни, че след 40-годишна възраст жените трябва регулярно да посещават мамолог, а ако дадена жена има фамилна анамнеза – майка, сестра или баба с това заболяване, процедурите по-диагностика стават много по-рано.