СЗО трябва получи по-голямо финансиране и по-добра възможност да разследва пандемии чрез нов договор, заяви независим експертен панел, цитиран от Ройтерс. Изявлението идва след приключване на подготвителната работа преди конференцията на здравните министри следващата седмица, на която се очаква този важен документ да бъде обсъден и приет.
Усилията за прекратяване на пандемията от COVID-19 са неравномерни и фрагментирани, белязани са от ограничен достъп до ваксини в страните с ниски доходи, докато „здравите и заможните“ в богатите страни получават стимули, подчертават в последния си анализ експертите, които са от най-високо ниво.
Съпредседателите на групата – бившият премиер на Нова Зеландия Хелън Кларк и бившият президент на Либерия Елън Джонсън Сърлийф, повториха призива за спешни реформи, които включват ново финансиране от поне 10 млрд. долара годишно, предназначени за осигуряването на готовност за пандемия, както и провеждането на преговори за глобален договор, регулиращ отговора на пандемия.
През май групата оцени как СЗО и страните членки са се справили с пандемията и каза, че трябва да се създаде нова глобална система за реагиране, за да се гарантира, че нито един бъдещ вирус не може да причини опустошителна пандемия като настоящата.
„Имаме напредък, но той не е достатъчно бърз и единен, за да сложи край на тази пандемия по целия свят в краткосрочен план или да предотврати друга“, се казва във финалния доклад на панела.
Министрите на здравеопазването от 194-те държави членки на СЗО откриват тридневна специална асамблея на 29 ноември, за да обсъдят договор, насочен към предотвратяване на бъдещи пандемии. Това ще бъде едва вторият глобален договор за обществено здравеопазване след споразумението от 2003 г. за контрол на употребата на тютюн.
„Укрепването на авторитета и независимостта на СЗО и разработването на нови правни инструменти са от ключово значение за пакета от необходими реформи“, категорични са експертите.
В допълнение те подчертават, че договорът трябва да създаде условия за готовност и да засили задълженията на страните да предупреждават СЗО за огнища, да позволи бързи разследвания и да гарантира справедлив достъп до ваксини и лекарства.
„За да може СЗО да отговори на пълния си потенциал на заплахите от пандемия, ограниченията за нея трябва да бъдат премахнати, не на последно място чрез адекватно, гъвкаво финансиране“, се казва в доклада на панела.
Поне 10 милиарда долара годишно и ще цъфнем и вържем. Защо не ги търсите от китайските другари?